| CarolineD56 a întrebat:

Medicamentație sau psihoterapie pentru simptome de anxietate?

Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

Sau rezolvarea cauzelor prin forte proprii?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde de intensitatea simptomelor, dacă ele te handicapează sau nu. Medicamentele ajută în unele cazuri, dar de multe ori acoperă cauza. Dispare simptomul, dar nu rezolvă problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă simptomele sunt serioase și îți afectează viata, ești,, nefuncțional,, atunci medicamentația ajuta prescrisa evident de un medic psihiatru acreditat, dar dacă simptomele nu sunt asa de intense încât sa devii "invalid" atunci psihoterapia ajuta, ieșitul din zona de confort.