| anonim_4396 a întrebat:

Mereu cei de la școală își bat joc de mine.Chiar nu mai suport! Mereu sunt luat peste picior și pentru faptul că înainte eram un mare pârăcios de apelam la mama. Vreau și eu să fiu mai șmecher.De înjurat, înjur și oare cum mă ajută? Dar ...Pe clash royale m-am certat cu doi și de atunci ei mă urăsc.Îmi vine să le dau în gură! Vreau și eu să fiu respectat sau măcar să nu se mai lege nimeni de mine, că de bătaie nu prea o am. Aștept sfaturi!

7 răspunsuri:
| edit28 a răspuns:

Nu mai injura ca asta fac toti fraieri. Daca cineva se ia de tine loveste-l, chiar daca o sa ti-o iei, dai si tu. Data viitoare nu se va mai lua de tine pentru ca stie ca va fi lovit.

| tpuuser564655 a răspuns:

Intai trebuie sa oferi respectul pe care il vrei.

| Syrten a răspuns:

Poti pur si simplu sa discuti si sa ajungi sa te intelegi cu ceilalti. fiind violent si injurand nu o sa iti aduca respect, ba din contra. vei fi urat si mai tare

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Exista o expresie " ce dai ma, nu știi sa înjuri?"Eu nu sunt de acord nici cu bătaia, nici cu înjuratul. In ambele cazuri îți faci dușmani. Eu daca as fi in locul tau, i-aș lăsa sa vorbească si le-aș spune chiar "spor la vorba", si ai sa vezi ca o sa se rusineze pana la urma văzând ca vorbesc la pereți.
Daca nu mai crezi in Dumnezeu, măcar crede in oamenii de știință care in situația de fata nu te-ar incuraja sa te lupți cu ei, ci uite ce ți-ar spune: "felul cum trăim si ne comportam ii poate inspira si pe alti oameni, pe care, poate, nici nu i-am cunoscut vreodată."
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Dar ei de ce mă înjură? Nu neapărat să înjur și eu, dar să nu fiu luat peste picior

| Legion7X a răspuns:

Dacă te ia peste picior i-ai și tu pe ei, însă găsește motive mai jignitoare ca ale lor. Te poți lega de corp, dinți, față și le poți pune chiar porecle fară ai striga pe nume. Dacă esti provocat la bătaie, evită cât poti, însă dacă nu ai încotro, adversarul tăbărând asupra ta încearcă să câștigi sau cel puțin să te aperi onorabil. O luptă câstigată va aduce respect însă o luptă pierdută onorabil va dobândi neînfricare si totodată liniste.

https://youtu.be/VjZ-wwrLByY priveste!

| Numeexistent6 a răspuns:

Pune te bine cu aia care nu au nimic cu tine, fa-ti un grup in clasa sau baga te intr unul, fa-ti prieteni care sa nu te lase la greu si dupa fa mistocara cu aia care au facut de tine. Si inceatca sa i prinzi singuri tu fiind cu grupul tau