| AndreeaBanana a întrebat:

Pe 18 februarie se da simularea la Limba Romana. Imi este tare frica... Oare ce se va da anul acesta? Imi puteti zice ce sa repet mai mult? Nu prea ma descurc la Functii sintactice. Multumesc.

4 răspunsuri:
| Sonny1994 a răspuns:

Pai analize a cuvintelor iti va da cu siguranta, asa ca mai exerseaza. kiss

| Paturik a răspuns:

Buna. Eu sunt clasa a9a, simularile mele au fost grele. foarte grele. la romana nu am putut trece de 8 si la mate. 2 rolling on the floor))))
In fine, la romana trebuie sa inveti propozitiile circumstantiale [ toate ], functii sintactice, si, trebuie sa te descurci la compuneri, comentarii, explicatii gen " explica de ce s-a folosit virgula., chestii din astea ". Daca vei avea simularea grea, examenul va fi usor, cel putin asta am dedus eu thinking
Am avut un examen usor. foarte usor, la ambele materii.
Multa bafta, si fara frica. panica sporeste sansele la esec puppy dog eyes

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Încearcă să fii foarte atentă la cerințe. Se pune accent (foarte mult!) pe înțelegerea textului, 90 % din lucrare va fi literatură, 10% gramatică.
Ai grijă la genul epic, trăsături și caracteristici, caracterizare de personaj la prima vedere (directă si indirectă), momentele subiectului dintr-un text la prima vedere.
Vor fi două compuneri (poate fi descriere, dialog sau narațiune; grijă, să nu le confunzi între ele!)
La gramatică vor fi sinonime, cuvinte polisemantice, locuțiuni, moduri de expunere etc
Ca să te descurci la functii sintactice, învață întrebările lor!
Ce anume nu știi?

| Tinca_Razvan-Nicolae_2000 a răspuns:

Buna. Eu cred ca ar trebui sa repeti analiza cuvintelor dintr-o propozitie, incadrarea unei opere literare si sa fii sigura pe vocabular ca din astea sigur iti da. Succes!