| paul55 a întrebat:

As vrea sa ma ajutati si pe mine la limba romana. In general, sun bun la aceasta materie, dar nu prea ma pricep la functii sintactice mai ales dar nici la cazuri nu stau prea bine.

Daca puteti sa imi dati cate o intrebare ca sa recunosc fiecare functie sintactica, ar fi perfect.

Acestea sunt functiile sintactice la care nu ma pricep deloc:

- complemet indirect
- complement direct
- complemet circumstantial de mod
- atribute cam de toate felurile

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Delia_Elena_Moanca_1994 a răspuns:

Complement indirect: ( despre cine, despre ce? cu cine, cu ce? etc... )
complement direct : ( ce, pe cine? ), complement de mod : ( cum? )
si atribute:
cazul nominativ: atribut substantival apozitional (care?)
caz acuzativ: atribut substantival prepozitional ( care, ce fel de? )
si la cazul genitiv mai este atribut substantival genitival ( a, al, ai, ale ). Sper ca te-am ajutat.

1 răspuns:
| Boruga_Iulian_1982 a răspuns:

Am auzit ca exista tot felul de teste pe internet si poate o sa gasesti ceva care sa iti pună si întrebările si dupa sa iti spuna cazul si funcția sintactica la cuvintele greșite. Mult succes!