| Alexuț1923 a întrebat:

Salut băieți in primul rând!

Am o problema, eu m-am născut cu strabism la un ochi și e foarte greu, toată lumea rade de mine ca sunt "chior", ca ma uit la 2 oameni odată, însă pentru mine e foarte greu de suportat chiar dacă nu arat! Mi-am pierdut de tot încrederea in mine, îmi este frica sa vorbesc cu fete de frica de a nu fi refuzat, cum as putea trece peste? Sa încep din nou sa am încredere in mine din nou!?

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

E simplu, trebuie ca în primul rând să te accepți pe tine așa cum ești, trebuie să accepți că nu poți schimba nimic și că trebuie să trăiești așa. În loc să-ți plângi de milă mai bine caută să te dezvolți psihic și vei vedea că încrederea o să vină de la sine. În al doi-lea rând, trebuie să nu mai bagi în seamă tot ce spune lumea, ignoră-i și îți va fi mult mai bine. Cel mai bun sfat pe care pot să ți-l dau acum este să te prefaci că ai încredere în tine și lumea nu o să-și dea seama. Iar, cu timpul, o să-ți fie mult mai ușor. Cum spun americanii, fake it till you make it.

4 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Te gandesti la Victor Ciorbea, care e la fel, si a ajuns sus, oricat ar fi de urat SI DE JIGODIE

| Mosotti a răspuns:

Si ce treaba ai tu cu altii? De ce te lasi afectat de niste tampiti? Arata-ti ca esti destept si ignora-i. Nu stiu de ce la multi conteaza asa mult parerea unor oameni de nimic, nu v-am inteles niciodata.

Pai incredere sa ai in tine stiind cum esti, nu prin ce zic aia. Nu poti sa zici dinainte ca vei fi refuzat pana nu incerci! E o prostie asta. De ce sa aiba leg increderea cu parerea alora?! Nu inteleg. Deci prin constientizarea faptului ca e o tampenie sa conteze ce zic aia, iti revii.
Fi curajos, te refuza o fata, aia e, mergi mai departe, incerci iar, nu cedezi, vorba colegului Ciorbea are familie, si multi altii, dar nu i-a pasat de ce au zis altii.

Exista si oameni care te vor place asa cum esti, stai linistit.

| Donsavas a răspuns:

Ai putea să te operezi. Stabismul nu e un motiv de neîncredere si singuratate dar dacă pe tine zici ca asta te impiedica.

| Razzvan5444006644 a răspuns:

Si eu am stai liniștit, mai rau sunt si la liceu si majoritatea fac misto, in autobuz la fel dar trec repede, iti recomand sa te operezi cat mai repede, eu anul asta am strans deja 50 de mili