| bambusumflagt a întrebat:

Daca sunt la un liceu tehnologic, la media de transfer se adauga si media pe care am avut-o la module? (Vreau sa ma mut la un liceu teoretic) Explicati-mi chestia cu diferentele

1 răspuns:
| Danielaluiza a răspuns:

Salut! Si eu sunt la un liceu cu profil tehnologic si mi-am dat seama ca vocatia mea nu e asta.
Începând cu anul viitor ma voi muta la un liceu cu profil teoretic.
Si iti spun, deoarece m-am interesat.Sa presupunem ca tu esti clasa a 11-a si ca vrei sa te transferi, se v-a lua in considerare media din clasa a 10, cu tot cu module deoarece ele sunt materii ce împreună cu celelalte formează media generală anuală. Oricum a început cel de al doilea semestru si nu mai ai cum sa te muți acum, la anul trebuie sa te duci la secretariatele celor două licee și împreună cu părinții sa face ti toate operațiunile necesare.
Cat despre diferențe, depinde pe ce profil alegi ( științe sociale, filologie, etc.)
La filologie trebuie sa da i diferenta la limba latina.
Diferențele sunt create pentru a te face sa recuperezi materia pe care la celalalt liceu nu o faceai sunt niste mici "examene".
Dacă vei recupera ce au facut ceilalți de la liceul teoretic vei lua diferențele daca nu le vei lua nu se v-a putea face transferul.