| Danut3s20 a întrebat:

Tema mea la chimie va dau exemple:

Reactii chimice

H(indice2)+Cl(indice2)=2HCl

1. legea conservarii atomilor

numar atomi intrati = nr atomi rezultati

2Hintrati=2H rezultati

2Cl intrati=2Cl rezultati

2. legea conservarii masei

suma maselor reactantilor =suma maselor produsilor de reactie.

M(indice Hcu indice 2)+M(Cl2 la fel ca la H) >= 73=73

asa cine imi poate face asta cu cateva de aici:

1. K+O2=K2O

2.Ca+O2=CaO

3.Mg+Cl2=MgCl2

4.Cu+O2=CuO

5. Fe+O2=Fe2O3

plz trebuie sa-mi refac tema ca nu mi-a reusit data trecuta si eu tot nu inteleg ajutor! va rog uitati-va pe exemple eu stau de la 11 dimineata sa-mi fac tema asta si tot nu am reusit

Răspuns Câştigător
| ΔαηαxoЯ a răspuns:

1.4K+O2=2K2O
2.2Ca+O2=2CaO
3.Mg+Cl2=MgCl2(e corecta deorece este respectata Legea conservarii numarului de atomi)
4.2Cu+O2=2CuO
5.2Fe+O2=Fe2O3

Sper sa intelegi!
P.S:Numarului din fata simbolului este coeficientul si se scrie mare(cat simbolul) si numarul de dupa simbol este indicele si se scrie in coltul de jos/dreapta mai mic. happy
Bafta!
Funda? :*

3 răspunsuri:
| NoCharachter a răspuns:

Aici nu se fac teme.

Răspuns utilizator avertizat