| Danut3s20 a întrebat:

Tema mea la chimie va dau exemple:

Reactii chimice

H(indice2)+Cl(indice2)=2HCl

1. legea conservarii atomilor
numar atomi intrati = nr atomi rezultati

2Hintrati=2H rezultati
2Cl intrati=2Cl rezultati

2. legea conservarii masei
suma maselor reactantilor =suma maselor produsilor de reactie.

M(indice Hcu indice 2)+M(Cl2 la fel ca la H) >= 73=73

asa cine imi poate face asta cu cateva de aici:
1. K+O2=K2O
2.Ca+O2=CaO
3.Mg+Cl2=MgCl2
4.Cu+O2=CuO
5. Fe+O2=Fe2O3

plz trebuie sa-mi refac tema ca nu mi-a reusit data trecuta si eu tot nu inteleg ajutor! va rog uitati-va pe exemple eu stau de la 11 dimineata sa-mi fac tema asta si tot nu am reusitcrying

Răspuns Câştigător
| dutsa24 a răspuns:

M.am citit de citeva ori dar nu nu stiu
as fi vrut sa te ajut pentru ca imi place ftr ftr mo0lt chimia dar nu stiu.ori eu nu inteleg ceea ce tu intrebi ori nu am invatat eu inca aceste variante.
daca vrei sa te ajut si sa imi dai detalii pe lung imi scrii la msj.ce clasa esti?