| Sangerica1234 a întrebat:

Trebuie sa tin ambreiajul apasat cand schimb viteza?

6 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Prin apasarea ambreiajului, tu decuplezi transmisia de motor, deci da, trebuie calcat de fiecare data cand schimbi viteza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde la ce schimbi viteza laughing cu ambreiaj apăsat nu poți schimba viteza la bicicleta spre ex.

| Eisenheim a răspuns:

La masina da, trebuie. Cu timpul vei reuși și fără ambreiaj, dacă simți mașină și înțelegi funcționarea cutie de viteze, doar in a1-a va mai trebui să îl calci

| DaniTDCI a răspuns (pentru Eisenheim):

Tehnica asta o folosesti doar in situatii extreme, atunci cand iti cedeaza ambreiajul si trebuie sa ajungi neaparat acasa sau la un service,

| Eisenheim a răspuns (pentru DaniTDCI):

Interesant, posibil sa ai dreptate happy eu o folosesc aproape tot timpul, fie benzină fie diesel, trecerea dintr-o treaptă în alta se face lin, continuu, bineînțeles dacă reușești să corelezi turația cu momentul in care schimbi, altfel ți-o intrat cioara in cutie crrrrrr laughing

| DaniTDCI a răspuns (pentru Eisenheim):

Sincer sa fiu nu as schimba fara ambreiajhee hee)