Întrebare recomandată | Ana7807820 a întrebat:

Vreau doar sa ma ajutati in legatura cu doi colegi de ai mei care nu ma lasa in pace de luni de zile si care fac conturi pe Instagram/Facebook care au nume indecente ce includ numele meu ( de exemplu:ana, sugatoarea de "acadele")
De asemenea avem o pagina unde se scriu barfe si "m-am gasit" si eu acolo.
Daca imi dati niste sfaturi bune, va dau funda.
Sunt dezamagita de societatea in care sunt obligata sa traiesc.

Răspuns Câştigător
| CarpeDiem2004 a răspuns:

Ceea ce ai descris aici, se numeste hartuire virtuala. Colegii tai ar trebui sa stie ca o data ce fac asta exista si consecinte. Nu este de glumit, ar trebui sa vorbesti cu mama/diriginta ta, sa le bage la colegii tai mintile in cap pentru ca acest "bullyng" te afecteaza mai mult sau mai putin.

11 răspunsuri:
| Denisaaandreea144 a răspuns:

In primul rand, poti raporta problema asta la profesori sau le poți spune părinților tăi.
De una singură nu ai cum sa îi faci sa se oprească si nu vor înceta. Dacă vrei sa scapi de acele conturi poti doar sa dai raport tu si mai multi prieteni, iar conturile o sa se închidă. Succes in continuare, sper sa scapi de aceste "fenomene" de colegi.
Funda?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Le trimiți un selfie de la secția de poliție și scrii: îți văd IP-ul, browinking

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Știi exact care sunt acei colegi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Ar mai fi și faza că poliția n-are ce face pe așa ceva...laughing

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu mă gândeam doar să-i sperie laughing

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Tonii_Tonii_1996 a răspuns:

Parintii tai ar trebui sa stie despre aceste lucruri si treburile s-ar rezolva.Nu-ti face griji in privinta lor, lasa-i sa vorbesca si sa faca ce vor ei, daca nu le dai importanta toate lucrurile o sa revina la normal.

| Ana7807820 explică:

Nota:
Funda trebuie acordata si Denisei
Toate sfaturile scrise de voi vor fi luate in considerare
Bine, in afara de cel cu politia happy

| CaliforniaLA a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa iti anunți părinții și profesorii. Nu are rost sa intri singura in treaba asta, se poate ajunge la mai rau. În caz ca vei spune că vei fi considerată "fraiera" pentru ca inca iti mai implici părinții, lasa-i sa vorbeasca, sunt sigura ca dupa asta vor fi și ei pedepsiti sau ceva, și se vor mai potoli din răutăți, in orice caz, poti raporta conturile false, deoarece iti fura identitatea, și nu le da importantă, poarta-te indiferenta, nu te arata afectată, indiferenta doare cel mai tare. Si ca motiv, au facut asta numai din invidie, e logic, ba chiar le poti spune si tu chestia asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cineva care-i gelos pe tine si pe succesul tau.
Trebuie sa faci ceva bine, de ai dusmani si oameni care sunt invidiosi pe tine.
Nu-ti face griji, asta e trecator. Nu-i baga in seama. Cu cat ignori mai mult cu atat or sa se plictiseasca si aia.
Nu le da apa la moara sa te enervezi.
Daca totusi escaladeaza la ceva mai naspa, poti raporta la politie si ei pot fi sanctionati, atat ei cat si parintii lor.

| Bondarel99 a răspuns:

Lasa profesorii si diriginta in pace ca nu cred ca o sa le pese prea mult. Mergi direct la director ca el trebuie sa ia masuri. Si pe profesori sa ii anunti. Asta e si caz de politie, au sanse mari sa ia amenda sau chiar mai rau.