| Ionutz a întrebat:

Vreau si eu niste propozitii cu C. C de mod in care sa fie exprimant prin:
1 adverb de mod
2 substantiv
3 pronume personal
4 numeral
5 verb la modul infinitiv
6 verb la modul gerunziu
7 adverb
8 locutiune adverbiala
9 interjectie

Fundoi

1 răspuns:
| eaoanna a răspuns:

Pst;laughing orice vrei de aicihappy sau de ce ai nevoie
Complementul direct se exprimă prin:
a) substantive, pronume sau numerale în cazul acuzativ precedate sau nu de prepoziţia pe.
CD CD
ex.: Am văzut-o pe eleva mea în parc.
vb. pr. prep.+subst.Ac
CD CD pe cine?
Pe cei doi îi cunosc bine.
prep. nr.card. pr. vb.

b) verb la modurile infinitiv, supin sau gerunziu.
PV ce? CD
ex.: Aud cântând.
vb. vb. gerunziu
Obs.: dacă un verb acceptă CD atunci el este un verb tranzitiv.

II) Complementul indirect - arată obiectul asupra căruia se răsfrânge indirect acţiunea exprimată de verb. Se clasifică în :
- complement indirect în dativ;
- complement indirect cu prepoziţie.
Complementul indirect în dativ (cui?) se exprimă prin substantive, pronume sau numerale în cazul dativ.

ex. : Dau copiilor câte o bomboană.
vb. subst.
CI
Acestuia i s-a făcut foame.
pr. dem.D vb.

Complementul indirect cu prepoziţie (pe ce?, cu cine?, cu ce?, de cine?, de ce?, pentru cine?, pentru ce?, despre cine?, despre ce?) se exprimă prin :
- substantive, pronume sau numerale în cazul acuzativ cu prepoziţie;
ex. : Vorbeşte despre tine frumos.
vb. prep.+pr.pers.Ac.

- verb la un mod nepersonal;
ex. : S-a plictisit de aşteptat.
vb. vb.la supin

- adjectiv precedat de prepozitie;
ex. : Din gri s-a făcut alb.
adj.Ac.

Există un tip special de complement indirect în genitiv exprimat prin substantive, pronume sau numerale precedate de prepoziţii.
ex.: Au complotat contra acestuia.
vb. pron. dem.G.

III) Complementele circumstanţiale – arată o circumstanţă (împrejurare) în care se petrece acţiunea. Pot fi:
a). complement circumstanţial de loc; întrebări: unde?, de unde?, până unde? Se exprimă prin:
1) substantive, pronume sau numerale în cazul acuzativ precedate de prepoziţie; ex.: Mergem la şcoală. prep.+subst.Ac CCL