| BBAlyss a întrebat:

Buna TPU
Am o nelamurire, eu stau in chirie intr-un apartament insa in luna august voi pleca si ma voi intoarce in septembrie.Chiar daca nu este mentionat in contract, eu am obligatia de a achita chiria si pe luna respectiva chiar daca nu voi sta acolo?

Multumesc anticipat

4 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Normal, daca vrei sa te intorci trebuie sa platesti chiria.

| johnnny123 a răspuns:

Pai pune-ti intrebarea in felul urmator:
Proprietarul apartamentului se poate folosi de apartament in luna in care lipsesti?

Nu, pentru ca nu-l poate inchiria pentru o luna, si oricum este ocupat cu lucrurile tale.

In concluzie, da, evident ca ai obligatia sa platesti.

| darrio2007 a răspuns:

Normal ca trebuie sa platesti.Figureaza in chirie la tine acel apartament. Si 6 luni daca lipsesti la fel se intampla.Platesti.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai aceasta obligatie, deoarece ocupi in continuare apartamentul.
Ai fi scutit de plata doar daca s-ar fi prevazut expres in contract ca nu vei plati in luna in care lipsesti.