| petrestelistu a întrebat:

Salut! M-am mutat în chirie în data de 1 august, iar proprietarul mi-a trimis factura pe cheltuielile de scară din luna iulie 2023, lună în care eu nu am locuit în această clădire. Nu am o problemă cu a achita suma respectivă, doar vreau să întreb dacă este normal, pentru că nu sunt familiarizat cu chestiile de acest gen.
Mulțumesc!

20 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Nu e deloc normal sa platesti pentru cand nu te aflai tu in chirie.

| relian a răspuns:

Nu plati nimic, intreaba cei cu acea factura, spune-i ca tu stai la el din lua august nu din iulie laughing
Nu cfred ca plateste el inainyte ca la fetite, nu are cum, odata ce nu stii cit consumi.Doar nu-i telefon, acolo da platesti inainte, dar la intretinere nu.

Tu asa de mormoloc esti, sa nu il intrebi? Pe aici cum de ai curaj sa intrebi si pe ala nu?
Nu esti familiarizat, dar nici logic nu gindesti? Nui bun deloc, fii mai dezghetat, altfel multi vor incerca sau chiar o sa te insele mereu.

Auzi la tine, nu-i problema sa achiti suma aia laughing e bun, nu vrei sa achiti si la mine pe luna care vine laughing

Ok inca ceva.Casca urechile bine si vezi ce anume este mai exact, poate ca este chiria, aia asa trebuie platita inainte, cand incepe luna pe 1-2 luna respectiva tu platesti chiria acelei luni.

De intretinere nu ai cum, pentru ca nu stii cit o sa consumi, asa ca suna pe proprietar si intreaba, explica-i pe ce lume sta in ce an este data tot, poate omu nu stie pe ce planeta sta laughing

| Frank51 a răspuns:

Ai bani de aruncat? Mai bine donează la case de copii.

| gabicoo a răspuns:

Nu ar trebui să te pună să plătești! Depinde de ce scrie în contract!

| MarianWLF a răspuns:

Nu trebuie sa platesti, chiar daca e o suma mica, e vorba despre prima impresie, invata proprietarul ca nu e loc de magarii cu tine, stau tot in chirie, si fostii chiriasi obisnuise proprietara sa vina la cafea, i-am spus din start ca la mine nu are ce cauta, ne vedem odata pe luna cand ii duc chiria si la telefon in caz de sunt probleme, in rest nu avem conversatie, cum il inveti de la inceput asa se va comporta cu tine.

| petrestelistu explică (pentru MarianWLF):

Proprietar e o firmă de imobiliare, nu e un proprietar propriu zis, din acest punct de vedere e super ok, nu ne-am întâlnit niciodată, nu are treaba mea, nu vine în "inspecții" și pot anunța când am nevoie de absolut orice, mi-a zis că pot modifica orice, deci, din acest punct de vedere, e foarte ok

| trophin a răspuns (pentru petrestelistu):

Aaa... a plecat cel dinainte si nu a platit, tu ai venit si au zis ca esti cel ce a ramas in urma.
cum te suna de la politie, desi cu o zi inainte te-au mai sunat odata, insa alta telefonista trebuie sa sune, ca asta e meseria ei

| StoicAnalysis a răspuns:

Te duci la el, cu contractul in mana si il intrebi, unde se mentioneaza ca tu sa platesti perioada in care nu ai locuit acolo. Dupa ce ii da cu virgula si se scarpina in cap ca nu i-a mers cu tine, nu vei plati nimic.

| trophin a răspuns:

A trimis sa platesti sau doar sa vezi cheltuielile?

| trophin a răspuns:

Sunt chiriasi care iti dau ultima factura ca sa stii, sa cunostii ce te asteapta happy

| petrestelistu explică (pentru trophin):

Nu, a pus-o pe factura, cu tot cu chiria. Nu e o suma enorma, nu mă încurcă neapărat, dar vreau să știu dacă e normal sau nu

| trophin a răspuns (pentru petrestelistu):

Nu e normal, e jigodism

| trophin a răspuns:

Ea e platita, chiriasul iti arata. atat am platit luna trecuta, te descurci?

| trophin a răspuns:

Daca te pune sa platesti luna in care nu ai stat acolo, e nesimtire, cauta altundeva

| trophin a răspuns:

Tiganie

| trophin a răspuns:

Ati facut contract? nu platesti, nu conteaza ce suma e

| trophin a răspuns:

Daca e nesimtire, impertinenta, eu zic sa te muti, sa cauti ceva serios

| trophin a răspuns:

Cum a scris marian, daca asa il inveti asa o sa rada de tine si o sa ii platesti si facturile lui

| trophin a răspuns:

Ai inteles ce am vrut sa scriu? azi vorbesti cu cineva, maine se schimba tura si vorbesti cu altcineva, vede ca e o datorie si ti-o impune tie, pe telefonista nu o intereseaza ca ai fost tu sau nu, ea nu colaboreza cu cealalta telefonista, pentru ca se urasc si vor sa isi faca "linia"

| melimili a răspuns:

Nu e normal. Trebuie platita de cine a stat inaintea ta. E consumul lui. Aminteste-i asta.