| andrei28743 a întrebat:

Buna ziua, când cumperi un teren sa îți construiesti o casa, la ce acte trebuie sa fii atent ca se poate construi? Trebuie sa fie puz, pug, pud aprobat?

4 răspunsuri:
| leny1213 a răspuns:

Da

| AnOnImuSS1 a răspuns:

Certificatul de urbanism(La primarie..se percepe taxa 13 lei pe mp2 din cate stiu)
Proiectul tehnic al constructiei(cauti un birou de proiectare ei iti fac pretul+lamuriti restul cu masuratori)
Avize si acorduri de amplasament(Avizele se solicită la instituții specializate dintre care amintim: deținătorii de rețele și utilități (gaze, apă, canalizare, curent electric, salubritate etc.),

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fie intravilan.

| wj a răspuns:

Prima conditie este sa fie ca destinatie intravilan si ca si categorie de folosinta poate fi orice (asta poti afla din extrasul CF). Poti cere de la primarie (inainte sa il cumperi) un certificat de urbanism pentru informare prin care te informeaza de normele din RLU (regulamentul local de urbanism) vizavi de terenul si zona respectiva, daca sunt interdictii, daca se solicita PUZ, etc.