| Lovelypeaches100 a întrebat:

Ca copil de 16 ai voie sa te angajezi? Ai putea munci in strainatate? Care ar fi cea mai buna optiune sa faci bani, ce joburi ar fi potrivite pentru vacanta de vara?

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Dacă ești minor mai bine te anjazezi in tara nu prin strainatate. Poti sa mergi pe vara la profi sau prin alte magazine cu jumătate de normă, sa împarți pliante, sa impaturi haine la mall-uri etc.Da, te ia cu jumătate de normă.

| Andrei200202 a răspuns:

Da, legal de la 16 ani poti munci.
Am muncit vara trecută la mare in constanța, am primit si cazare si mâncare + 2000 lei pe lună.
Doar că, ca minor o sa fii exploatat daca o sa muncești la firme mici. Eu bagam 15-17 ore pe zi pentru banii aia.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este posibil asa ceva pentru un minori, sa calatoreasca singuri sau sa fie angajati in strainatate.
Dar este posibil sa te angajezi in tara, daca vei gasi angajator dispus sa ia riscuri, ca angajeaza minori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te poți angaja la o shawormerie, ieri unu de acolo mi o zis ca are 16 ani. sau lucrător comercial la 4 ore

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Cred ca poti, nu stiu daca doar cu juma' de norma sau si cu norma intreaga. Tin minte ca erau fete la liceu care se angajau la Avon pe timpul verii si imparteau pliante si mai stiu eu ce si primeau cateva sute de lei pe luna.

Apoi, eu cred ca bani buni faci vara daca prinzi un job in Constanta la mare. De regula ti se ofera si masa pe langa cazare deci salariul il poti strange.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vara asta nu va fi vacanță, căci o ai acum. Atunci se vor recupera orele, ca să nu se înghețe anul.
Pentru viitor, te invit să înveți să faci ceva online, să nu depinzi de angajatori.
https://shrinkme.io/E2l7XXLt