| anonim_4396 a întrebat:

Cam in cat timp se vireaza banii in contul meu dupa ce a ajuns comanda la cumparator? Prin fan curier si in banca Raiffeisen

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dureaza cateva zile, pana intr-o saptamana, dat fiind si weekendul in care bancile nu lucreaza.

| Violleta2022 a răspuns:

Am uitat sa te intreb, le-ai dat deja contul tau bancar?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Da, sambata ar fi prima zi lucratoare

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sambata nu este zi lucratoare pentru banca, ci doar pentru curieri.
Bancile lucreaza de luni pana vineri.
Apoi, transferurile bancare le face contabila, nu curierul, deci mai implica un alt om care lucreaza de obicei, tot in timpul saptamanii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Pai si dureaza asa mult sa se faca tranzactia? ar fi doar interbancar in Romania

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai, curierul livreaza azi marfa, incasand banii, dar ii depune la sfarsit de zi daca ajunge pana la 5 in sediu, sau a doua zi dimineata.
Daca este sambata, dureaza pana luni cand contabila ii primeste si merge cu ei la banca sa-i depuna.
Dupa care intocmeste listele de plati, cu sutele de persoane care au de primit bani ca si tine, face platile online.
Daca contabila este bolnava 1 zi sau are alte chestii de pregatit si raportat, amana pentru o alta zi efectuarea platilor.
Sunt firme de curierat care fac platile odata sau de 2 ori pe saptamana, nu zilnic.
Cred totusi ca poti afla data aproximativa cand primesti banii, daca ii suni luni dimineata, la sediul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Zice 2 zile la fan curier, probabil depinde si de banca

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil 2 zile lucratoare, fiindca in prima se depun banii si in a doua se fac platile, uramand ca banii sa-ti intre in cont in a 3-a zi.
daca esti norocos ca banca ta sa fie aceeasi cu a companiei de curierat.