| anonim_4396 a întrebat:

Care este formula pentru un metru ster

8 răspunsuri:
| sabina a răspuns:

1 metru ster= 0,68 metri cubi(este un cub cu latura de un metru,insa intra si golurile dintre lemne)

regis
| regis a răspuns:

Lungime x latime x inaltime.
Un metru ster reprezinta este echivalentul teoretic al unui metru cub de lemne, intrucat in practica este greu de masurat exact un metru cub. Ca sa intelegi mai bine, gandeste-te la o stiva de lemne de 1mx1mx1m. Ele ocupa intr-adevar un volum de 1m3, dar intre ele exista si spatii goale, astfel incat volumul net al lemnelor va fi semnificativ mai mic.
Cand e vorba de trunchiuri de copaci stivuite normal, fara multa grija, conventional acestea se socotesc ca avand un metru ster atunci cand stiva are 4 m lungime, iar la capatul gros 1 metru intaltime si 1 metru latime.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Metru cub

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1m latume 1m lungime 1m inaltime

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Transforma 1m ster de lemne in kg

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1ms=? m3

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1 l 110 la