| ionutapetrei1919 a întrebat:

Ce e cu prețurile astea explodat e peste tot? Cu siguranță nu este legal.
Unde eu, cetățean pot face plângere pentru asa ceva, trebuie sa aduc fotografii, dovezi sau ceva? De la magazinul de pe colt pana la marile hipermarketuri au explodat preturile intr-un stil foarte mârlanesc.
Va rog, imi explica si mie cineva daca pot face ceva?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Este simplu! Fiecare vanzator sau magazin are voie sa vanda produsele la ce pret doreste.
Este perfect legal, este democratie, nu comunism, sa fie fortati sa pastreze acelasi pret toate magazinele.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat de cretin poți fii sa faci plângere de orice gen, nu înțeleg, câtă vreme nimeni nu ți-a furat nimic si nu ti-a făcut nimic rau, chiar daca ți-a făcut cineva nu e un motiv, nu-ți convine, nu cumpără.
Că de murit de foame, nu mori sigur.

| ionutapetrei1919 explică (pentru anonim_4396):

Mai bine taceai, nu este normal si moral sa profiți de situațiile de criza in foloase economice.
Sunt sigur ca sunt niste reglementari in acest domeniu. Sper sa ma lămurească cineva, nu sa se trezeasca vorbind inutil aici. Seara buna!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai fi tu hipermarket, ai ridica și tu prețul, tot în stil mârlănesc. Așa că nu te mai plânge. Nu prețul este mai mare, ci banii tăi sunt mai lipsiți de valoare, de aceea au nevoie de mai mulți de la tine. Degeaba te plângi, că nu se întâmplă nimic. Nu este ilegal.

| Sofer a răspuns:

Pai dacă vin toți grămadă și golesc tot ce sa facă și iei. Normal ca măresc preturile la ce se vinde mai mult.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Daca nu esti marlan sa zicem ca patron, NU vei ridica pretul, ca oricum castigi foarte mult mai ales ca vanzarile cresc, deci nu mai generaliza ca toti ar face la fel, de aia nu toate magazinele au scumpit.
Iar marlanii trebuie pedepsiti de fapt cumva, doar ca nu se poate.

Eu stiam ca specula era ilegala, dar in cazul asta nu are nici o sansa, e adevarat asta.
Cum adica nu s-a scumpit? Pai s-a scumpit din moment ca ai aceiasi bani si preturile s-au marit! Nu a scazut valoarea banului, caci unele au scumpit, alte magazine nu au scumpit, cand banu si-a pierdut din valoare, peste tot fara exceptie vei cumpara mai putin cu aceiasi bani, lucru care acum nu se intampla, doar au crescut preturile in unele locuri.
Asa ca omul are dreptate teoretic.

De exemplu cei trei mari producatori de pui nu au scumpit deloc nimic, nu au fost marlani!

| Mosotti a răspuns:

Nu poti face nici o plangere, deci stai cuminte, aia este.
A spus premierul ca nu poate plafona preturile ca te poti trezi ca nu mai sunt produse in magazine. Pentru ca statul e prost, nu e in stare sa produca el mancare sa o dea la pret bun si sa ii arunce pe privati la gunoi la o adica.

Insa in multe locuri nu s-a scumpit! Unii da, altii nu, concurenta tin e asta in frau cumva.