| iknoweverything a întrebat:

Cum poți începe totul in afacerea cu imobiliare?
E cineva pe-aici care face asta?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Incepe / totul = se cam exclud cele două noțiuni. Eu zic să incepi cu ...inceputul.

"cumpăr apartamente si le dau in chirie. Ori le dau mai scump"

exact asta să faci, atenție ce iei apoi pui pe OLX - fără intermediari. Dacă ai fler, faci bani, dacă nu, pierzi

22 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să începi totul ai nevoie de bani mulți. Ca agent imobiliar, mergi la o agenție și lucrezi cu ei. Faci rost de clienți, câștigi.

| Holiday a răspuns (pentru sadrian46):

"Ca să începi totul ai nevoie de bani mulți."

Nu e deloc asa, nu sunt necesari bani multi pentru a incepe genul asta de afacere.

| iknoweverything explică (pentru sadrian46):

Ideea e ca nu vreau sa lucrez cu agenție de imobiliare. Vreau sa o fac la modul simplu și direct, cumpăr apartamente si le dau in chirie. Ori le dau mai scump. Atâta tot.

| laSoledad a răspuns (pentru iknoweverything):

Si ai bani sa cumperi apartamente? Ce te opreste sa pornesti deja?

| iknoweverything explică (pentru sierra1):

Ai idee ce acte sunt necesare pentru achiziționarea unui apartament? Cât costa? Ce trebuie sa fac?

| sierra1 a răspuns (pentru iknoweverything):

"ce acte sunt necesare?"
doar bani și CI

| laSoledad a răspuns (pentru sierra1):

Ai uitat de contractul ipotecar. laughing

| sierra1 a răspuns (pentru laSoledad):

Tanti, dacă ai banii, mergi la notar cu mânuțele in buzunărașe
(cum faci să apară mecla aia care rânjește?)

| laSoledad a răspuns (pentru sierra1):

Daca ii are.winking Asta ramane de vazut.

| sierra1 a răspuns (pentru laSoledad):

In felul pe care il propui, NU mai vinzi

| laSoledad a răspuns (pentru sierra1):

Acelasi user care cu numai cateva minute in urma intreba "Metode de a face bani de-acasă online?", sigur il paste contractul de credit, daca ar vrea sa cumpere o casa.
Nu mai vorbim ca ii va fi cu atat mai greu s-o vanda, daca e cu ipoteca.
Imobiliarele-s un lucru serios, pentru oameni cu rezerve, nu pentru bişnițari de chinezării. Nu orice coate-goale se trezeste pocnind din degete si intra-n afacerile imobiliare.

| sierra1 a răspuns (pentru laSoledad):

Like

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru laSoledad):

E unul Robert Kyosaki, care se laudă în una din cărțile sale, că el așa a făcut.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Holiday):

Da, dacă nu ai bani mulți, trebuie să ai neuroni destui. Dar dacă îi ai, faci ceva cu ei, nu îți pierzi timpul pe TPU, cum face cel ce pune întrebarea. Iei ciorapi de la mall cu 5 lei și îi vinzi cu 6 în piață, de par examplu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru iknoweverything):

Și de ce nu faci asta? Cumperi apartamentul cu suma X și o recuperezi din chirie în 30 de ani. Bună afacere, nu mai zic nimic.

| laSoledad a răspuns (pentru sierra1):

Wah, din partea ta... danke schön!

| laSoledad a răspuns (pentru sadrian46):

Adevarat! Dar si acolo are concurenta. Dragonul rosu laughing

| laSoledad a răspuns (pentru sadrian46):

Da, dar alta-i legislatia americana. Si-n plus, Kyosaki are ceva neuroni, nu e coate-goale.

By the way, ai vazut ce l-a facut din vorbe Kyosaki pe Buhnici? laughing A ramas masca ala.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru laSoledad):

Restaurantele chinezești cumpără un câine dolofan cu 50 $, așa am auzit pe surse. O dată nu demult, a fost oprit un chinez la intrarea în țară și arestat un pic, că avea în bagaj o mână de om. La medico legală au spus că era labă de urs. Ni hau kunya! Huociă, ciciă, fidgi!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru laSoledad):

Necazul este că, orice show man din RO în locul lui Buhnici o lua la fel peste bot, fiindcă noi ne facem că facem că facem.

| laSoledad a răspuns (pentru sadrian46):

Asa-i, nu stia buhnici cum se fac afacerile in America laughing

| iknoweverything explică (pentru laSoledad):

Trebuie sa înțelegi un lucru, întrebările puse de mine nu se leagă deloc una cu alta.
Am diferite motive și caut anumite răspunsuri cu scopuri diferite!
Și nu e vorba de "resurse". Oarecum am resurse. In jur de 100k € și vreau sa ii investesc in ceva care ma va asigura pentru mai mult timp. Mulțumesc pentru răspunsul tău, by the way.