| LanguageMaster a întrebat:

Cum se explică faptul că o țară cu o populație atât de mică ca Elveția are exporturi de sute de miliarde de euro?

7 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Pentru că este o țară privilegiată. În al doilea război mondial a fost neutră. După aceea, a beneficiat ca celelalte țări de planul Marshall. Plus că este de peste 70 de ani în Europa comercială, în zona de comerț liber, în care noi nu avem acces.
Plus, ei nu au fost criticați pentru corupție, nu a existat MCV, nu au fost îngrădiți de nici un fel de impunere de la UE.

| Lucian4 a răspuns:

Politicieni lor nu sunt lenesi si guverneaza, respecta legile, nu precum ai nostri

| Lucian4 a răspuns (pentru romeo78):

Elvetia nu este in UE, nu-i impune limite (sa fie ingradita cu ceva), de mcv nu are rost sa zic

| FondPro a răspuns:

Simplu, si importurile sunt tot de sute de miliarde de euro. De fapt, la nivelul anului 2017, conform datelor OECD, balanta comerciala a elvetiei are un excendent de 12 miliarde USD. Daca te gandesti ca 20% din exporturi reprezinta Aur, intelegi ideea de comert.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Explicatia este foarte simpla: Elvetia exporta produse de foarte buna calitate, cu mare valoare adaugata si cautate.

| Iote a răspuns:

Elvetia are productie. Nimeni nu i-a convins sa-si demoleze fabricile. Produc si vand. Si elvetienii muncesc al naibii de serios. Nu stau in greve, demonstratii, nu rastoarna guverne cu beculetele de la telefoane. Sunt seriosi si au stabilitate. Asta ajuta economia.

| romeo78 a răspuns (pentru Lucian4):

Eu nu am scris că este în UE. Eu am scris mai sus, că este în Europa comercială liberă, în care noi suntem ținuți afară. Plus, nu uitați ei au avut ani de zile, paradis fiscal bancar, în care pe nimeni nu interesa și nu avea voie nimeni să afle cine, de unde și din ce afaceri are bani.