| 0k8 a întrebat:

Daca ii trimit cuiva bani pe card, poate afla cine i-a trimis sau sa se duca la politie sa afle de unde i-a primit?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o operație bancară.
Cardul este asociat unui cont bancar.
Ca să transmiți de pe cardul tău bani, nu o poți face numai cu cardul. Tot așa nu poți să transmiți bani direct de pe un card a tău pe un card al lui.
Astfel când dta faci operația de transmitere a banilor, de la un ghișeu bancar sau online, în ambele cazuri te referi la un cont bancar al tău, care este legat de numele tău, într-un cont bancar al lui, cuplat cu cardul lui. Astfel după aceea dacă el consultă un extras de cont bancar, referitor la contul lui bancar, va afla cine a trimis banii.
Toate acestea nu ai nici o legătură cu Poliția.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca afla. Nu poti trimite anonim bani

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Politia n-are cum sa afle decat politia judiciara sau DICOT-ul in cazuri penale si aia numai cu ordinul procurorului. N-are nici o legatura doar ca omul poate vedea pe cont cine i-a trimis. Daca vrei sa-i trimiti anonim, poti sa-i pui la posta sub un nume fals si o adresa alta decat a ta, din localitate sau te duci in alta localitate. Ideea este ca daca omul nu-i ridica, pierzi banii.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu trebuie sa se duca la politie.
Este suficient ca titularul sa scoata extrasul de cont bancar, unde apare automat si expeditorul sumei.

| Andreeush a răspuns:

Află dacă se duce la bancă.