| cristiansen a întrebat:

Daca sunt angajat la stat pot sa lucrez si la privat legal pentru a-mi rotunji veniturile, dar in cadru legal?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Sigur că poți lucra la două instituții, una de stat și una privată.
Trebuie să ai carte de muncă la instituția de stat și la cea privată trebuie să închei un contract de colaborare. Este absolut legal.
Contractul de colaborare se poate încheia între părți pe periode de timp: 3 luni, 6 luni, 1 an, cu posibilitatea de prelungire sau de întrerupere a contractului în orice moment cu acordul scris, cel puțin a uneia din părțile contractante.
În momentul încheieri contractului de colaborare (se mai numește și convenție civilă) trebuie să stipuleze numele păților contractante, perioada de timp a contractului, obligații și drepturi de ambele părți, termene de finalizare a contractului. Se încheie in două exemplare cel puțin (în mai multe exemplare dacă sunt mai multe persoane care contractează), se semnează de ambele părți care după în prealabil a fost citit și aduse unele explicații acolo unde este o neînțelegere a conținutului respectiv și fiecare păstrează un exemplar.
Succes la angajare la a-l doilea job, legal.
Pa, pa.

4 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

Binenteles... dar depinde in ce domeniu lucrezi la stat...

cristian
| cristian a răspuns:

Daca esti odihnit de la stat poti sa te obosesti la patron.
Pa cuvant.

| Alexandrinaa a răspuns:

Nu poti lucra la doua institutii de stat, dar poti la una si la altele cate vrei, in mod privat (daca nu exista alte restrictii), de ex: sa ai firma ta... sau sa fii consultant la o firma.sau orice altceva happywinking succes

| adrian_6031 a răspuns:

DEPINDE DE MINISTERUL IN CARE LUCREZI. DE EXEMPLU DACA ESTI IN M. A. I NU AI VOIE