| xcos103 a întrebat:

Lucrez in Germania cu contract de munca nedeterminat si as vrea sa obtin un credit Prima Casa in Romania.
As vrea sa stiu daca se poate daca a incercat cineva asa ceva, care este perioada minima care trebuie sa fii angajat si daca trebuie sa declari veniturile la ANAF pentru asta.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca vrei sa obtii creditul in Romania, ai obligatia ca intai sa iti completezi declaratia de venit, sa-ti platesti taxele la zi si apoi sa mergi al o banca, sa-ti dea credit. De preferat aceeasi banca unde iti intra salariul din Germania, pentru ca ai istoric la ei si vad ca-ti intra venit lunar in cont.

| xcos103 explică (pentru Violleta2022):

Dar eu primesc salariul la o bancă din Germania nu in Romania

| MihaelaDart a răspuns (pentru xcos103):

Intereseaza-te cel mai bine pe grupurile de romani din Germania. Si eu locuiesc la nemti, dar ceea ce ceri chiar nu stiu sa te ajut si asa ca te informezi direct de-acolo.

| Violleta2022 a răspuns (pentru xcos103):

Cred ca trebuie sa-ti deschizi un cont bancar in Romania, in care sa-ti versi lunar banii din salariu, ca sa faci dovada in Romania, ca ai venit lunar si poti fii un client bun, bineinteels, daca impumuti bani de la o banca romana.
Fara cont bancar in Romania si fara vreo dovada ca ai venituri lunare, nici o banca din tara nu-ti da credit bancar!