sadrian46
| sadrian46 a întrebat:

Fiindcă mulți întreabă despre nivelul salariilor din armată și jamdarmerie, am găsit asta.
https://www.youtube.com/watch?v=Qtt1Xp5Go9g
https://www.youtube.com/watch?v=zipTKmEi5IE

Răspuns Câştigător
| viorelman11 a răspuns:

Pentru o evaluare cinstita trebuie puse in balanta avantajele si dezavantajele profesiei de militar.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca intreaba multi, dar nu pe TPU )))
In orice caz, se castiga bine, pacat ca de fel eu sunt pacifist.

sadrian46
| sadrian46 explică (pentru anonim_4396):

Eu urmăresc TPU de doi ani și ceva. Întreabă mulți.
Înțeleg că ești pacifist, adică doritor de pace. Dar te-ai gândit?
În cazul că abordezi cariera militară, primești un salar. E normal, e necesar și norma de hrană, căci trebuie să și mânânci. Dar nu fabrici cuie, ciocolată, sau nu crești căpșuni. Ci te-ai angajat să aperi pe ceilalți care asta fac. Dar cum? Cu riscul vieții tale. Deci dta ești pacifist și probabil nu doar eviți, ci și refuzi meseria armelor, iar dacă ai fi obligat prin lege să o faci, ai refuza cu riscul de a fi condamnat. Dar fiindcă țara trebuie apărată, cel ce se angajează acceptă acest risc, acest sacrificiu să te apere și pe tine, ca să îți permiți luxul de a fi pacifist. Astfel în meseria armelor nu salarul este partea importantă ci acest aspect. Dacă o faci doar pentru bani pentru salar, ( salar vine de la sare, căci soldații romani erau plătiți cu sare, care era foarte valoroasă) dacă o faci doar pentru bani, ești un salariat, un mercenar, te duci la luptă fiindcă ești plătit bine. Dacă lupți numai pentru asta, pentru cele câteva mii de lei, dușmanul te învinge ușor, ești deja mort înainte să înceapă lupta. Astfel, să fii militar înseamnă mult mai mult decât acel salar, destul de bun de altfel.

| viorelman11 a răspuns:

Depinde din ce pozitie privesti

sadrian46
| sadrian46 explică (pentru viorelman11):

Dar poziția de ce depinde? Cum ajjungi să te poziționezi? Cât de solidă și validă e poziția ta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Deci dvstra sunteti pe principiul "Prefer sa mor mai bine in lupta, cu glorie deplina, decat sa fiu sclav iarasi."
Ei bine, eu prefer sa traiesc fara BMW si sa fiu sclav, decat sa imi omor fratii.
Einstein si el, a dezertat in SUA fara ezitare in WW2, ca dupa ce dezertase sa ordone indirect presedintelui american facerea bombei nucleare.
Deci si el a ridicat cumva sabia si a taiat urechea celui care il asculta cand venea vorba de luxul amintit de dvstra.
"..ca să îți permiți luxul de a fi pacifist."
Daca ar fi sa largim putin termenul de pacifist, as zice ca pacifistii adevarati traiesc ca nomazii, departe de civilizatie, deci care lux?
Iar faptul ca traiesc si ma aflu intr-o tara nenomada nu inseamna decat ca ma aflu la locul nepotrivit in momentul nepotrivit.
Ca tot mai era cineva pe aici care il acuza pe Dumnezeu ca a ordonat la acte de violenta prin poporul pe care si l-a ales, acte de violenta facute nu pentru ban ci pentru "dinte pentru dinte" pe sistem politic.
Pe mine nu ma apara nimeni, ca eu nu detin mosii, nu am fabrici, uzine ca sa ma apere cineva, cu atat mai mult dvstra.
Sa lucrez, pot sa revin la vechea meserie. sm.
De sare ca valoare monetara nu stiu, dar de zahar stiu f bine ca se accepta un astfel de schimb pe vremuri.

sadrian46
| sadrian46 explică (pentru anonim_4396):

Pe mine nu ma apara nimeni.
Crezi tu că nu te apără. De când te-ai născut, ești cetățean român, ești membru al cetății numită România. Cetatea o apără sistemul de apărare al țării. Când apără țara, te apără și pe tine., chiar dacă ignori pe ce lume trăiești și chiar dacă preferi să rămâi ingnorant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Sunt cetatean pe foaie, si m-am nascut fara sa vreau, aici, dar eu fac parte din alta cetate, una mult mai pacifista.

sadrian46
| sadrian46 explică (pentru anonim_4396):

Așa cum răspunzi nu știi ce înseamnă legea țării de care aparții. Țara pacifistă la care te referi nu există. Nu mai avem ce discuta noi doi pe tema aceasta. Dacă ești pe dinafară de realitate, acolo ești.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Dar inteleg f bine ce inseamna, iar daca nu ma intelegeti s-ar zice ca e iar provocare, ca data trecuta, ca drepturile si obligatiile fata de stat sunt bine-cunoscute oricum.
a) obligaţiile fundamentale faţă de stat, în care se cuprind următoarele îndatoriri ale cetăţenilor:
–apărarea patriei
– devotamentul faţă de ţara
–respectarea Constituţiei şi a celorlalte legi
–de a contribui prin impozite şi taxe la cheltuielile publice.

Acum sa lamurim inca o data ce si cum.
Eu sunt pacifist, iar curentul exista si e aplicat de multi, printre care si Einstein cand a dezertat.
A fost obligat acesta sa faca parte din razboi?
De cand avem obligatia sa murim pentru stat?
Drepturile si obligatiile fata de stat este doar un concept, in realitate acest concept este neglijat de multi si nepedpsit.

| Meme10Meme a răspuns:

Nu pot sa răspund la întrebarea lui Mosotti ca l-am blocat. Ok, se putea face constituție și fără o ocupație rusa. Era necesar sa fim ocupați? Eu zic ca nu. Cu boierii e alta treaba. Eu vreau sa zic ca rusii nu merita ridicați în slavi, căci și atunci când ne-au "ajutat" tot rău ne-au făcut. Și în înțelegerea dintre România și rusi nu era voie sa se fure un teritoriu de al ei. Adică Rusia trebuia sa respecte integritatea teritoriala a României. Nu, Mihăiță putea sa negocieze mai bine. Dar prost și retard fiind, nu a putut. De ce? Pai de ce mulți soldați romani au fost duși în Siberia deși a fost dat jos guvernul fasicst? De ce? Și tu în loc să-l contrazici pe Mosotti (care a dovedit ca e un prost) faci fix invers.

sadrian46
| sadrian46 explică (pentru Meme10Meme):

Ignor. Asta meriți. Astfel continui să vorbești aici cu cei ca tine.