| Ichigo a întrebat:

Hello, as fi interesat sa lucrez pe Fiverr sau alte platforme de freelance si ma intrebam cam care ar fi cadrul legal ca din ce-am cautat lumea zice diverse lucruri.

Unii spun ca poti sa lucrezi fara griji si completezi odata pe an ceva declaratie 200 si ceva parca unde declari cat ai facut si iti trimit ei in posta din buletin cat trebuie sa platesti impozit si alte taxe.

Altii spun ca nu poti lucra fara sa ai un PFA sau un SRL in spate.

Iar altii spun ca lucreaza acolo si banii ii pastrezi pe Paypall si platesti de acolo ce vrei, ca daca nu transferi banii in conturile bancilor din Romania ei n-au de unde sa stie ca tu ai venituri.

Sincer nu stiu care varianta e corecta... nu vreau sa am probleme cu statul sincer, dar vad copii care lucreaza pe acolo diverse lucruri si ma indoiesc ca ei au firma si inca n-au ajuns in inchisoare sau cu amenzi asa ca va intreb pe voi, poate aveti experienta cu platformele, cum se procedeaza legal?

Va multumesc!

4 răspunsuri:
| Diagn a răspuns:

Salut! Eu lucrez pe UpWork ca și freelancer și trebuie doar sa fi de acord cu termenii și condițiile lor din contract, și să dovedești că tu ești în spatele contului (trimiți poza cu buletinul tau). Poti fi platit pe PayPal sau Payoneer, eu folosesc Payoneer. E legal, tu lucrezi pe internet și deții un cont de PayPal, banii îți vin acolo. Băncile intervin în tranzacții de genul doar daca o anumită suma intrata în cont este mai mare de câteva mii de euro/dolari(scuze, nu-mi aduc aminte exact de cat era vorba, dar nu de zeci in orice cazlaughing ), atunci sunt obligate să anunțe ANAF-ul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Varianta legala si cea mai corecta e aia in care ai pfa si srl si facturezi fiecare serviciu. Acum daca faci și tu 100 200$ pe luna nu cred ca ii pasa statului

| Ichigo explică (pentru suntserios):

Poti sa facturezi unilateral, in sensul ca nu cred c-are chef John din New York sa se incurce cu bonurile mele. Gen sa nu implic clientul in acest proces

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Ichigo):

Facturezi, in sensul ca înregistrezi plata in contabilitate, registru de plati sau ce o fi in functie de entitate pentru a plati. Si de ce nu ar avea nevoie Johb de factura pentru un serviciu? Nu stiu exavt cum cum funcționează fiever