| StrongHeart a întrebat:

Pentru tine,de la ce suma de bani, poti spune ca sunt 'multi bani'?
Ce inseamna sa ai multi bani?
E relativ? E o suma anume care te face bogat?

Răspuns Câştigător
| RazvanC28 a răspuns:

Sa am "hack" la bani happy

31 răspunsuri:
| svenhassel13 a răspuns:

Obievtivul meu pana la 30 de ani e sa trec de 2.2 milioane euro, iar la 60 de ani sa fiu miliardar.

| Celcestietot a răspuns:

De la nicio suma.

| StrongHeart explică (pentru svenhassel13):

Esti cel putin optimist laughing
Bafta, orice ai face, dar sa fii realist.

| svenhassel13 a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu s optimist, doar ca daca faci ceva cred ca iti poate reuși... nu stiu, zic si eu

| Catrice a răspuns:

Ma simt bogat și cu 100 lei in buzunar.

| StrongHeart explică (pentru svenhassel13):

Daca nu esti optimist e greu sa faci ceva si sa iti iasa cum te astepti

| J0B0MAT a răspuns:

Să ai atât de mulţi încât să le dai foc pentru a te încălzi a la Pablo Escobar.

| Frank51 a răspuns:

Lunar sau avere? Lunar pentru mine mi se par bani mulți 4000 lei net în România și 2000 euro în afară. Ca și avere mi s-ar părea mult de la 100k euro în sus.

Nu ești bogat dacă faci 1 milion de euro și cheltui 990k euro, ești bogat dacă faci 10 milioane de euro și cheltui doar 1 milion.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1 mil de euro ma face ok.

| StrongHeart explică (pentru Catrice):

Sa ghicesc.O sticla de whiskey si un pachet de tigari?

| johnnny123 a răspuns (pentru svenhassel13):

Pana acum ai vrut sa te faci puscas marin, neurochirurg si filosof. Acum adaugam pe lista si "miliardar".

Este important sa ai obiective. Dar este si mai important sa poti face diferenta dintre "obiective" si "iluzii".

| NLS a răspuns:

Banii nu ma fac sa ma simt bogat.
Incearca cu "sanatate", "liniste in familie" si "(cativa) prieteni de nadejde".

| StrongHeart explică (pentru NLS):

Si astea nu costa?

| Apokales a răspuns:

E relativ. Insa Tiriac avea o vorba, te poti considera bogat cand nu mai tii cont de nota de plata de la restaurant.

| cernobîlamin a răspuns:

Sugar daddy.

| NLS a răspuns (pentru StrongHeart):

Prietenii care stau cu tine/pe langa tine pentru bani, nu sunt prieteni.
Sanatatea costa uneori, insa de cele mai multe ori suntem neputinciosi, vezi Steve Jobs, sau alte vedete cu sute de milioane in conturi, sume la care degeaba aspiri, ca n-o sa le atingi niciodata.

Cat despre al treilea punct, cunosc cateva familii ce se descurca perfect din doua salarii minime pe economie, fara sa se planga ca nu le ajung banii, si fara sa faca o tragedie din asta.
E mai nasol sa ai 10 dulapuri pline cu bluze (cunosc caz, nu cu 10, dar cu 3) si sa stai o ora sa alegi una care iti place, decat sa ai una singura, sa o imbraci, si sa pleci.
Stii ce zic?
Daca e sa mergem mai adanc, cati milionari ai intrebat daca le ajung banii si sunt multumiti. si au raspuns afirmativ?
Cand banii sunt centrul universului tau, NICIODATA nu o sa te vezi suficient de bogat.
Bogatia vine din ceea ce esti, nu din ceea ce ai.

| StrongHeart explică (pentru NLS):

Sincer mai mult la sanatate ma gandeam cand ti-am pus intrebarea.
In rest, iti dau dreptate in tot ce ai zis.

| Catrice a răspuns (pentru StrongHeart):

Votcă better. Nu fumez.
Sau chipsuri, cola, d-astea depinde de zilehee hee

| StrongHeart explică (pentru Catrice):

Foarte bine faci ca nu fumezi.Eu am fumat si am renuntat ca sa nu ma ia dracu.
Votca am auzit ca e printre cele mai sanatoase alcooale
chipsuri cola, iti dau o senzatie de placere papilelor gustative si creieru se umple de dopamina, dar dupa un timp incepi sa ai intepaturi si sa te doara stomacul de la prea multe, deci mai bine apa si cartofi copti cu salata laughing
Dar astea nu-s pentru oricine, toti avem cate o slabiciune.
Daca cu 100 lei te simti bogat esti un om fericit, care a inteles ceva din viata asta si te aplaud laughing

| Dddonkey a răspuns (pentru svenhassel13):

Tu chiar crezi ca atatea milioane de oamenii nu au gandit la fel ca tine? Si doar un numar infim reuseste sa ajunga printre cei fac adevarata diferenta financiara? Toti au ceva in comun in afara cartilor ieftine pe care le scriu despre dezvoltare si vrajeala...sunt prieteni. Cum a spus George Carlin comedianul: Este un club special dar eu si tu nu facem parte din el.
Nu incerc sa iti tai aripile dar e bine sa iti dezvolti si un spirit realist si sa privesti prin jur. Iti urez succes in tot ce faci.

| Catrice a răspuns (pentru StrongHeart):

Super,ma simt împlinit.
PS: dai 100 lei pomană?

| StrongHeart explică (pentru Catrice):

Nu se dau bani de pomana, doar prescuri si sarmale laughing

| Catrice a răspuns (pentru StrongHeart):

Eh atunci dai bani ca-ti place cum arathee hee

| StrongHeart explică (pentru Catrice):

Nu stiu cum arati, ai poza cu un caracter anime la profilhee hee
Macar de erai fata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este relative, depinde de ce cheltuieli si stil de viata are fiecare.
pentru mine e acel moment cand am prietenii/familia in viata mea, si din punct de vedere financiar am suficienti bani cat sa imi ajunga o eternitate (independenta financiara), adica undeva la 130.000 euro (pot sa traiesc si 100 de ani cu aceasta suma investita pe bursa)

| LoveSleep a răspuns:

"Mulți bani" e de la "ma trezesc la ce ora vrea p a mea".

| DerOberhammer a răspuns:

Salarul meu.

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

Nu poti sa traiesti 100 de ani, nici 10 cu banii aia, investitul la bursa nu e joaca, poti sa mai si pierzi.

| Emma30555 a răspuns:

Lunar undeva la 12000 lei de cheltuit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru StrongHeart):

Poti trai si 10000 ani garantat, pierzi daca nu ai educatie, pe termen lung daca stii ce faci nu poti pierde (termene de peste 10 ani)