| Fatadinlabirint a întrebat:

Poți să te faci agent de paza (paznic, bodyguard) daca ești fata și ești mioapa?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de cerinta fiecarei firme de paza si gradul de miopie.
De ex. poti merge la o scoala de politie sau militara daca ai cel mult 3 dioptrii, la paza s-ar putea sa accepte si ceva mai mult.

| Bizon95 a răspuns:

Cred ca... DA
bodyguard foarte probabil ca nu (oricum aia implica arte martiale, arme de foc, marksmanship (cat de bine tragi la tinta) si alte cioace, la care oameni care vad PERFECT nu sunt in stare)

dar agent de paza care se plimba prin depozit de 3 ori pe noapte doar ca sa verifice ca nici un geam nu e fortat... nu prea conteaza miopia, ci DOAR PREZENTA!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ca agent de pază trebuie sa fi sanatos fara niciun handicap, tu daca esti mioapă cum vezi hoțul? Nu vei putea sa te angajezi ca agentă de pază.

| Fatadinlabirint explică (pentru CristiDinBucuresti):

Port ochelari. Miopii vad exact cum vedeți voi, dar cu ajutorul ochelarilor.