| mysterioR a întrebat:

Salut, care este salariul minim pe economie fara studii superioare la ora actuala?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe angajatori ii doare undeva de studii superioare. Acum salariul minim BRUT e de 2230 lei. Daca lucrezi pe salariul minim de cele mai multe ori nu iti iau decat diploma de bac, nu-i intereseaza de alte studii cand te incadreaza pe salariul minim. Atentie, iti da salariul minim daca ai norma intreaga de 8 ore/zi. Daca ai 6 sau mai putine nu iei nici ala minim, asa fac la magazinele Kaufland ca toata lumea nu are norma intreaga.
Salariul NET (in mana) minim ar fi 1346 lei.

5 răspunsuri:
| denismaria92 a răspuns:

2.230 de lei

| ancaval a răspuns:

Primești în mână undeva la 1300 lei.

| iaskalotofquestionz a răspuns:

Dar cu studii superioare?

| Mandeliu a răspuns (pentru iaskalotofquestionz):

Cu studii superioare poti sa primesti tot salariul minim, nu e nimic scris in lege ca daca ai studii superioare completate este un alt salariu minim.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform HG nr. 935/2019, pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată, citez:
  ART. 1.(1)Începând cu data de 1 ianuarie 2020, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, prevăzut la art. 164 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, se stabileşte în bani, fără a include sporuri şi alte adaosuri, la suma de 2.230 lei lunar, pentru un program normal de lucru în medie de 167, 333 ore pe lună, reprezentând 13, 327 lei/oră.
(2)Prin excepţie de la prevederile alin. (1), începând cu data de 1 ianuarie 2020, pentru personalul încadrat pe funcţii pentru care se prevede nivelul de studii superioare, cu vechime în muncă de cel puţin un an în domeniul studiilor superioare, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, fără a include sporuri şi alte adaosuri, se stabileşte la suma de 2.350 lei lunar, pentru un program normal de lucru de 167, 333 ore în medie pe lună, reprezentând 14, 044 lei/oră."