| NaturalLl a întrebat:

Vreau sa înființez o firmă de construcții și nu prea stiu de ce am nevoie. Ma refer la ce scule, materiale, etc. Nu la acte. Imi puteti oferi cateva sfaturi?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum crezi ca va functiona o firma de constructii condusa de cineva care habar nu are de constructii?

| sierra1 a răspuns:

"o firmă de construcții și nu prea stiu de ce am nevoie"

mai bine alege-ți alt domeniu, care știi cu ce se mănâncă

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vrei să înființezi, dat nu știi nimic, și întrebi aici. Astfel, după ce o înființezi, adică după ce ai actele de înființare, ce faci cu firma aceea dacă tu nu te pricepi la nimic?
Astfel sfatul este să te duci pe un șantier de construcții, să vezi ce se întâmplă pe acolo.

| anonimg a răspuns:

Sunt multe rău și este aproape imposibil să le scrie cineva pe toate. Depinde și de bugetul alocat. Din unele îți trebuie câte două bucăți, dimensiuni diferite.
Scule electrice (împreuna cu accesoriile lor -burghie, discuri de tăiat, carote și pânze pentru lemn, fier, beton): rotopercutanta, autofiletanta, polidisc, mașină de șlefuit, unealtă multifuncțională, ciocan demolator, pendular, circular de mână, fierăstrău circular de masă.

Scule non electrice: betoniera, scară, ciocan, daltă, cutter, mașină de tăiat gresie și faianță, laser construcții, laser de măsurat lungimea, poloboc, ruletă, creion, marker, ață de trasat, gletiera, șpaclu, găleată construcții.

Poate te ajută și site-ul acesta:
https://roxema.ro/......xterioare/

| johnnny123 a răspuns:

Si eu vreau sa infiintez o firma de nanotehnologie, dar nu stiu ce scule imi trebuie si nu stiu absolut nimic despre nanotehnologie. Ai niste sfaturi?

| danbnz a răspuns:

Pentru cine sa fie sculele si materialele?
Zidari, fierar-betonisti, zugravi, instalatori sanitari, electricieni?
Vrei sa le faci pe toate?

| JicaContra a răspuns:

Clienti, ai nevoie de clienti, fara clienti nu faci nici un ban
dupa care ai nevoie de un specialist in constructii
apoi ai nevoie de bani/investitori/imprumut de la banca