| anonim_4396 a întrebat:

Am facut o compunere pentru o prietena de-a mea care este a 6a. vreau cateva pareri sincere:
Toamna
Toamna este anotimpul meu preferat si stiu ca daca cineva face o compunere despre toamna nu poate spune ca anotimpul preferat este vara sau iarna.Toamna este un anotimp fascinant, parfumat, frumos, plin de ploi care ma fac melancolica si ganditoare.Toamna este cel mai parfumat anotimp, atunci se coc toate fructele parfumate ale anului... o multime de culori si mirosuri care iti rasfata nasul si ochii.Toata lumea ar vrea sa guste o gutuie sau o para din gradina bunicii.
De cate ori merg pe la bunica la tara, toamna alerg pana in gradina si iau o para si o infulec in cateva minute.
Spuneam ca toamna este un anotimp fascinat si am dreptate.Toamna se produc foarte multe schimbari cum ar fi ploile, eu iubesc ploile toamnei.Cum spuneam, ele ma fac ganditoare, iar neori imi iau un scaun si ma pun langa fereastra si privesc ploaia, privesc cum cu fiecare picatura de apa, grabita sa ajunga pe pamant, se duce o secunda din ploaie...cum cu fiecare ploaie se duce o zii din toamna si cum cu toate ploile toamnei rece acest anotimp fascinant si mununat.Imi place sa privesc ploiaia, sa ma bucur de ea, sa ies cu prietenii si sa ne jucam in baltoacele de apa din fata blocului.Imi place anotimpul acesta si vorbec foarte serios.
Bucurati va de toamna si de toate bogatiile ei.

Ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| ViseColorate_4467 a răspuns:

Compunerea e foarte frumoasa, doar ai folosit unele exprimari care nu suna chiar bine.de exemplu, in primul fragment ai folosit de prea multe ori cuvantul "parfumat" si in ultimul fragment ai folosit de prea multe ori "ploaie" sau derivatele acestuia. de asemenea, nu suna tocmai bine acolo " spuneam ca toamna este un anotimp fascinant si am dreptate" cred ca ar trebui sa tai parteacu "am dreptate " si sa zici ceva de genul "pentru că toamna aduce cu sine vremea de altădată când toate grijile şi frământările erau mici şi totusi pentru mine la acea vreme atat de importante. Pentru că vântul rece miroase a plăcintă cu dovleac şi a gutui încălzite pe sobă… " si sa inlocuiesti expresia "cum spuneam" de dupa propozitia cu "am dreptate" pentru ca ai folosit-o deja in propozitia precedenta.

sper ca nu te-ai suparat daca ti-am atras atentia asupra acestor lucruri, dar e bine de stiut pe viitor...si in plus tu ai cerut o parere sincera:*

14 răspunsuri:
| Rachel a răspuns:

Stau in parcul de la marginea orasului si ma bucur de frumusetea ultimelor zile de toamna. Din cand in cand cate o frunza ca o pasare de aur pluteste in aerul cu miros de fructe coapte. Trilurile pasarelelor sunt mai putin auzite, deoarece o parte din ele si-au luat zborul spre tinuturi mai calde.

Bucuriile toamnei - compunere
Razele soarelui sunt mai palide si de abia se zaresc pe dupa unerii copacilor. Globul aurit al acestuia se intristeaza cu fiecare clipa ce trece si parca si-ar exprima parerea de rau pentru ca in curand nu va mai putea sa ne bucure si totodata sa ne aline sufletele.

Bucuriile toamnei - compunere
Covorul de frunze moare fosneste sub picioarele trecatorilor ce sunt din ce in ce mai rari. Serenada greierilor din timpul verii a amutit. Ei se adapostesc sub covorul multicolor de frunze. Din cand in cand cate o veverita jucausa sare dintr-un copac intr-altul adunand ghinde pentru a-si face provizii pentru iarna.

La orizont un nor pufos incearca sa acopere discul solar, dar inca nu reuseste. Copacii, dezgoliti de frunze confera intregii naturi o stare dezolanta.

Gandul ca nu peste mult timp zilele friguroase vor sosi, ma neliisteste. Incerc sa petrec cat mai multe clipe in mijlocul acestui cadru natural deosebit de frumos si interesant.

Din cer incep sa cada picaturi ca niste margaritare stravezii din ce in ce mai mari, mai reci si mai grele. Acum nici un om nu cuteaza a-si face aparitia pe o vreme ca asta. Norii tristi isi varsa lacrimile pe intreg orasul, acum pustiu.

| nimenialtudecatunanonim a răspuns:

Pai poti sa faci si o compunere despre toamna si sa zici ca nu-i un anotimp frumos de exemplu eu vad toamna ca un anotimp urat copacii isi pierd frunzele pasarile pleaca vacanta de vara se termina, noaptea ii mai lunga etc
nu trebuie sa zici cati place toamna parerea mea

| dara_1350 a răspuns:

Da, dar se camm repetă cuvintele...nu e prea super pentru elevă de clasa 6

| RoRock56 a răspuns:

Foarte frumos. Ar trebui sa stergi ultima propozitie.

| SweetLikeaLemon a răspuns:

Ce spun?
ca ar trebui sa o lasi pe prietena aia a ta sa isi faca singura temele.

| andrusk06 a răspuns:

Este foarte frumoasa compunerea.nu vreau sa te intristeaz dar iti dau o opinie:intr-o copunere cu atatea expresii frumoase este total nepotrivita expresia"o infulec in cateva minute", iar in incheiere ai folosit repetat, in fraze apropiate, spuneam ca...in rest este o compunere foarte reusita expresiva si ai creat si o imagine vizuala de vis. bravo!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e prea frumos sa zici intr-o compunere ca infulec, in primul alineat ai spus de prea multe ori parfumat(incearca sa il scoti sau sa il inlocuiesti cu alt cuvant), nu trebuie sa iti impui asa de tare parerea, si nu e frumos sa zici " cum spuneam" in compunere cand vrei sa o continui pentru ca nu o sa mai para o compunere o sa para ceva ce le povestesti acasa parintilor, o compunere trebuie sa se lege frumos happy Nu e de rau ce ti-am zis e doar ca sa te corectezi si ca de acum inainte sa faci cum trebuie :]

| LeonardoDiCapra a răspuns:

Imi place! chiar ai avut inspiratie cu aceea compunere zau![inspiratia de a o scrie nud e altceva]bravo tie! nerdD

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-mi place

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Naspa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prea tare mersi mt

| Anonim69 a răspuns:

Esti o impertinenta!

| Andreea011 a răspuns:

Mie sincer imi place dar ai folosit de prea multe ori aceleasi cuvinte si il deranjeaza pe cititori lucrurile atea banale. Cred ca daca nu o sa mai folosesti aceleasi cuvinte de atatea ori o sa iasa bine, OK

| Andrey_David_2000 a răspuns:

Compunerea e buna si mia adus o nota buna mersi