| Biancaalone a întrebat:

Am nevoie urgent de citate despre carte!
Va rog mult!
Cel care da cel mai multe primeste vot +funda

Răspuns Câştigător
| qMiruq a răspuns:

1.Cartea - făclia Lumii.
2. Cărţile sunt felul oamenilor de a avea aripi ca îngerii.
3. Cărţile sunt cărăuşii civiizaţiei. Fără cărţi, istoria e mută, literatura nu are glas, ştiinţa paralizată, iar gândirea şi meditaţia suspendate.
4.Prima carte care ar trebui interzisă este catalogul cărţilor interzise.
5.Cartea e un univers secret creat de un om înzestrat cu geniu.
6. Cărţile sunt albinele care duc polenul însufleţitor de la o minte la alta.
7.Mi-a spus că tomul lui se cheamă Cartea de Nisip, pentru că nici cartea, nici nisipul n-au început şi nici sfârşit.
8.Ai carte, ai parte de carte.
9. Cărţile sunt cloroformul binecuvântat al minţii.
10. Cărţile care te ajută cel mai mult sunt cele care te fac să gândeşti cel mai mult. Cel mai greu înveţi când citeşti cărţi uşoare; dar o carte extraordinară care vine de la un gânditor remarcabil este o corabie a gândirii, plină la refuz cu adevăr şi frumuseţe.
11. Cărţile îşi au destinul lor.
12.Plăcut e să-ţi vezi numele pe carte tipărit. Cartea rămâne carte chiar de nimic n-ai zămislit.

Bafta:*!

4 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

1)Cartea este cel mai sacru "izvor" de intelepciune

2)Cartea este, a fost, si va fi cel mai bun prieten al omului.

3)Cartea vorbeste celui ce vrea s-o asculte

4)Cartea il indeamna pe om spre cunoastere

5)Cartea este un izvor etern de invatatura

6)Intr-o carte totul va fi perfect, pana si o broasca.

7)Cartea este totul, univers, trecut, prezent si viitotr.

| mOonyX99 a răspuns:

E zestrea ce pe toţi ne-mparte
În cei cu cărţi şi cei cu carte (Ion Bindea)

Cărţile sunt prieteni reci, dar siguri.
(Victor Hugo)

Cărţile sunt cărăuşii civiizaţiei. Fără cărţi, istoria e mută, literatura nu are glas, ştiinţa paralizată, iar gândirea şi meditaţia suspendate.(Barbara Tuchman)

Cartea e un univers secret creat de un om înzestrat cu geniu.(Voltaire)

Cărţile sunt mici şi nostime fragmente portabile de gândire.(Susan Montag)