| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa-mi achiziționeze o chitara sunt încăpătoare si nu prea stiu cum sa o aleg, puteti sa-mi spuneti cate corzi trebuie sa aiba si multe alte informatii utile. Funda

3 răspunsuri:
| rater1994 a răspuns:

Recomand o chitara clasica este foarte buna din punct de vedere acustic, cu 6 corzi de metal nu de plastic. Recomand metal pentru ca acustica este minunata mult mai frumoasa decat la cele din plastic. Te vei obisnui cu orice chitara. Bafta daca reusesti o sa vezi ca iti place e foarte frumos.

| MajinVegeta a răspuns:

Recomand acustica, eu am clasica si electrica, electrica o folosesc cand joc rocksmith( un joc in care canti la chitara poti da un search sa vezi), iar clasica o iau mai in fiecare zi in brate, cu cat e ma iaccesibila cu atat o ating mai mult. Am impresia ca acustica e mai buna decat clasica, mai ales daca are partea dinspre "gaura", "taiata", e perfecta.winking

| Aantonyaa a răspuns:

E simplu! O alegi pe cea are iti place. Dar trebuie s are gândești mai întâi la anumite lucruri,
Trebuie să aibă 6 corzi, preferabil din metal, deoarece acustică est E mai pronunțată si suna mult mai bine.

Trebuie să o alegi după tine. Dacă ești mică și slabă, nu sugerez tocmai cea mai mare chitara, dar nici una prea mica, trebuie una pe care o simti bine.