| anonim_4396 a întrebat:

Ca care ar fi cei mai importanti pasi cand scrii un roman(ca sa il scrii bine). fundita si la restul voturi.

9 răspunsuri:
| Chris a răspuns:

0. Alege un titlu captivant. ( Acest lucru poti sa il faci si la sfarsit, in functie de tema romanului )
1. Ar trebui sa incepi cu intriga, pentru a conferi mister romanului. Insa daca vrei ceva mai simplu, poti incepe prin a stabili statutul fiecarui personaj.
2. Faci un plan care sa cuprinda firul principal al romanului.
3. Incepi sa definitivezi actiunea romanului, pe care o vei dinamiza prin limbaj, intamplari, modul de gandire al personajelor etc.
Multa bafta!

| Robert a răspuns:

In primul rand este tastatura trecuta in Lb Romana in cazul in care ai diacritice.

| κλάους a răspuns:

Pai.nu sunt eu mare scriitorlaughing Am început să scriu ceva pe un site și...NA.

Deci...:

1. Scrie pe o hartie/word actiunea, un rezumat la ce ai vrea tu ca să coțina acel roman. Descrie personajele și locurile importante
2. Fii unica, nu fura
3. Scrie corect în limba Română
4. Să ști că ești capabilă să scrii un roman.

Și...mai sunt. Dar cum am spus: Nu sunt mare scriitorlaughing happy.

| xCatastrophe a răspuns:

1titlu
2 expozitiunea(de unde incepe aventura sau poveste cum ar fi introducerea doar ca mai mare)
3 intiga( actiunea sau evenimentul care schimba toate personajele si starea lor)
4 Desfasurarea actiunii(cea mai mare parte o cuprinde aceast pass aici spui ce se intamplaaaa cu personajele di cauza intrigii si lucrurile bune si rele in fine ai prins ideea)
5 punctul culminant( actiunea care intriga cel mai mult cititorul cum ar fi un sarut din partea a 2 oameni din familii dusma spre exemplu)
6 deznodamantul(sfarsitul povestii de ex: personajul principal Alora fuge in lume cu Nefiuss iubirea vietii sale si dipar in asfintit sau personajul principal moare sau cei buni catiga razboiul ceva e genul). Cam asta ar trebui sa urmaresti asa cred asa se face la orice poveste sau carte.thinking Mai incearca si tu...
Fii foarte atenta cum si ce scrii unele povesti pot si spam(exista deja)si:
-ai grija la punctuatie
-exprimare
-cacofonii si greseli de gramatica asta este ff importantstraight face
Primul cuvant ar trebui a fie: "Totul incepe cu/la/impreuna..." cum vrei tu.big grin Cam asa ar trebui a`l faci parerea mea.

| claudiu_4817 a răspuns:

Deja ai gresit la spris.Cate cacofonii sunt acceptate in limba romana? ca care, ca cand, ce sunt astea? daca vrei sa scrii un roman, prima data invata sa te exprimi corect; ce roman vrei sa scrii? de cate pagini sa fie si ce tip sa fie? politist? dramatic? istoric? utopic? etc?

| iTami a răspuns:

Pasi? habar n-am, exprima pur si simplu ce... vrei sa exprimi.
iri trebuie imaginatie ^.^

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam ar fi trebuit sa fie primul cuvant.

| fabianthekid a răspuns:

Daca vrei sa incepi sa scrii un roman trebuie sa iei un tipar; sunt sigur ca ai imaginatie, dar pentru inceput trebuie sa ai un etalon al unor mari romancieri, cum ar fi Balzac sau Proust.
Ar fi bine sa-ti faci o schita de ansamblu a romanului, daca te axezi pe actiune sau pe dezvoltarea unui personaj anume.
Pe langa asta trebuie sa ai in minte momentele subiectului. De exemplu ti-as recomanda sa incepi cu intriga si apoi sa introduci expozitiunea, ca sa fie diferit. Incepe direct cu actiune si apoi cu prezentarea personajelor.