| CostinAlamariu a întrebat:

Care sunt cele mai bune piese de teatru după părerea voastră? Românești și străine din orice timp

7 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cele mai actuale și care ne trezesc la realitate sunt ale lui Caragiale.

Răspuns utilizator avertizat
| AdioTPU a răspuns:

"O scrisoare pierduta."

| IceRope a răspuns:

Pentru mine, piesele de teatru făcute după operele lui Carlo Goldoni.

| MadalinMirelMacovei a răspuns:

Din punctul meu de vedere, cele mai bune piese de teatru sunt acelea care au o temă puternică, personaje bine dezvoltate și o scriitură captivantă. Acestea pot varia în funcție de gusturile individuale.

Printre piesele de teatru celebre, atât românești cât și străine, se numără:

"Hamlet" de William Shakespeare
"O moarte în familie" de Arthur Miller
"Furtuna" de William Shakespeare
"Cehov în țara lui" de I.L. Caragiale
"O scrisoare pierdută" de I.L. Caragiale
"Enigma Otiliei" de George Calinescu
"Romeo și Julieta" de William Shakespeare
"Regele Lear" de William Shakespeare
"Iona" de Marin Sorescu
"Eu nu sunt John Malkovich" de Craig Lucas.
Acestea sunt doar câteva exemple, există multe alte piese de teatru remarcabile, atât românești cât și străine, din diferite perioade și genuri.

| any2453 a răspuns:

Romeo și Julieta de Shakespeare și, sincer majoritatea acestora deoarece sunt clasice.
In România, îl avem pe Caragiale, dar mai avem piese scrise de Alecsandri (Chirița), Marin Sorescu (Iona) Victor Ion Popa (Tanke Ianke și Cadar) și nu numai

| madalinaunf1 a răspuns:

Pescarusul lui Cehov este una din preferatele mele.
Medeea de Euripide. Caligula de Camus. Tim Crouch cu My Arm si toate piesele lui bolnave.
Masura pentru Masura si Hamlet sunt doua dintre cele mai bune piese scrise de Shakespeare, in opinia mea.
Romeo si Julieta imi place doar pentru Mercutio.