| Adrian a întrebat:

Cartile sunt cei mai tacuti si constanti prieteni; sunt cei mai accesibili si intelepti consilieri si cei mai rabdatori profesori. Cartile au aceiasi dusmani ca si oamenii: focul, apa, timpul - si propriul continut. Daca cititi oricand, oricum si oriunde si aveti putin timp liber inseamna ca sunteti oamenii potriviti. Imi place mult sa citesc, indiferent daca e vorba de literatura de valoare, romane cunoscute sau mai putin, romane mai putin valoroase dar captivante... Pot spune ca am crescut inconjurat de carti.La noi in casa doua lucruri erau din belsug:carti si alcool(batranul). Daca ati citit o carte care v-a impresionat mult, va rog, spuneti-mi si mie.Va recomand si eu cu caldura trei carti pe care le-am citit de curand:
Invitatie la vals de Mihail Drumes.
Scrisoare de dragoste de Mihail Drumes.
Mandrie si prejudecata de Jane Austen
Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| ExistaMosCraciun a răspuns:

In primul rand, mi-ai atins o coarda sensibila pentru ca si mie imi place mult sa citesc, asa ca incep prin a te felicita pentru postare. Am inceput aseara sa recitesc "Portretul lui Dorian Grey", pentru ca la momentul la care am citit-o prima oara, nu aveam capacitatea necesara sa o inteleg. Foarte des citesc orice carte a lui Serghei Nicolaevici Lazarev care imi pica in mana.
Primele carti care mi-au venit in minte sunt :"Lolita"-Vladimir Nabokov, "Elogiu mamei vitrege" si "Despre dragoste si alti demoni"-Mario Vargas Llosa, "Pianista"-Elfriede Jelinek.

8 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Stimate Adrian, te anunt ca esti o raritate (sunt convins ca stii asta, o spun doar de dragul retoricii) printre dependentii de hi5, facebook si youtube (acestea avand merite incontestabile, dar fara a putea sa suplineasca lectura reala). Din toti rarunchii iti urlu BRAVO! si iti scriu mai jos, absolut fara nici un criteriu de departajare, cateva carti care imi plac desi le-am recitit de cateva ori.
Ileana Vulpescu - Arta conversatiei; Gerard Klein - Seniorii Razboiului; Ioan Dan - tot ce a scris in materie de romane istorice de aventuri; Lloyd C. Douglas - Obstacole; si lista ar putea continua mult si bine pentru ca am citit mult si bine. Important e sa acorzi atentie cartii (oricarei carti), macar pentru a-ti da seama daca iti place sau nu. Daca mai vrei sa schimbi cu mine cateva vorbe pe tema asta poti sa dai mesaj privat aici sau pe Yahoo Messenger, am acelasi id ca si aici (doar ca are @yahoo.com in coada). Sincer creste pipota-n mine cand aflu ca mai sunt oameni care citesc altceva decat ziare de scandal. Si culmea, o fac din placere, nu din obligatie. Spor la lectura!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Ahhh, era sa uit de "Memoriile unei gheise" si "Adevarata viata de gheisa"

| sonya a răspuns:

Buna. Si eu sunt tot pentru carti. Daca ar fi dupa mine toata casa as umple-o. Mi-as crea propria biblioteca. Dar nu prea se poate. Ce am citit eu ultima oara si mi-a placut a fost Portretul lui dorian Gray. daca ai vazut filmul stii despre ce e vorba. Momentan citesc Lolita. Nu prea ma incanta dar tot ce imi pica in mana citesc. Am cumparat si Quo vadis care e o carte foarte frumoasa. Si bineinteles Crima si Pedeapsa si Rosu si Negru. Eu mai comand de pe internet carti. Succes!

| puffika a răspuns:

Am citit aporpoe toate cartile lui Mihail Drumes in afara de Cazul Magheru,au fost foatre frumoase si chiar mi-au placut.
Ai mare dreptate dusmaniii cartilor sunt televizorul si calculatorul(neh.exagerez si eu, asta nu inseamna ca nu o sa mai stau la calc). Mandrie si prejudecata nu am citit dar o sa o citesc cand am timp.

Incearca si:

Golful francezului de Daphne du Maurier(am citit-o si e misto)
Fiul risipitor de Radu Tudoran(L-am inceput si eu)
David Copperfield(chiar ii fain)
Jane Eyre(am terminato, era ditamai cartea)

Acum nu prea mai am timp de citit ca am examenul si abia imi impart timpul. Apropo cati ani ai?

| StillAlive a răspuns:

Cele de Mihail Drumes le-am citit si chiar m-au impresionat.Tot de Drumes ai putea citi,, Elevul Dima dintra saptea'' sau,, Viata pe un peron'' de Octavian Paler (cartea asta chiar m-a invatat sa am rabdare).

| NickiMinaj a răspuns:

Fiul risipitor - radu tudoran
crima si pedeapsa - dostoievski
maestrul si margareta - bulgakov

| simonna a răspuns:

Imi place sa citesc(cei drept in ultima vreme nu am citit pentru ca am un program foarte incarcat la scoala)dar sunt o cititoare inraita, cand pun mana pe o carte cu greu o las jos.Si eu am citit cartile de Drumes si mi-au placut foarte mult, la fel Mandrie si prejudecata.Si cum vad ca esti pasionat de literatura vreau sa te intreb daca ai citit Risipitorii de Marin Preda, as vrea sa citesc, dar as dori mai intai o parere despre carte.Multumesc frumos si felicitari!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Frumos ai scris despre cărţi, indiferent dacă eşti autorul acestor rânduri sau le-ai copiat de undeva.
Eu am citit şi citesc foarte mult şi aş putea să-ţi recomand ceva, dar ca să nu greşesc, ar trebui să ştiu ce vârstă ai.
Până mă anunţi, te invit pe http://lecturirecenzate.ro/