| benid a întrebat:

Cata miere face o albina intr-un an sau in viata ei?

4 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

O albina produce in medie 1/12 lingurita de miere in viata sa. O colonie de albine poate produce intre 30 si 50 de kg de miere pe an.

| shtephan a răspuns:

S-a estimat la familia de albine, nu doar la una singura. O familie de albine produce pe an circa 20-25 Kg de miere. Inca se mai fac calcule si se testeaza doar pe o singura albina, desi ea nu poate produce miere singura, pentru ca moare. Bafta.

| mihaelapisica a răspuns:

Buna!
Pe intreaga viata face aproximativ un litru, iar intr-un an aproximativ 30 mililitri.
Daca vrei mai multe informati uite siteul
http://ro.wikipedia.org/wiki/Miere
Daca ti-am fost de ajutor te rog fundita?