| melyyy a întrebat:

Ce carte/ personaj va marcat?big grin merita citita cartea respectiva? (am ramas in pana de lecturilaughing si nu stiu de ce sa mai ma apukwinking )daca se poate as dori si o scurta descriere a cartii sau personajului respectivwinking cea mai frumos primeste fundita:X:X

7 răspunsuri:
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Mi se pare un cretinism faptul ca ma intrebi ce carte sau personaj m-a impresionat si ulterior sa ma mai si intrebi daca merita citita cartea! Logica ma depaseste.

Anyway, sa stii ca orice carte merita citita! Iti recomand Shantaram, iar daca vreodata o vei citi, imi vei multumi pentru recomandare, de aia nu spun de ce. Oricum, cand vei pune mana pe ea- nu are decat 1000 de pagini, sunt sigura ca o vei lasa din mana si nici macar nu o vei deschide.

Plus, nu am nevoie de o funda sa imi incununeze faptul ca uneori citesc si ca stiu sa fac o descriere si o recomandare.

Aha, si dupa Shamtaram sa te apuci de Fratii Karamazov, ulterior de The Kingdom of God is within you. Cartea nu a fost tradusa in romana, insa cum engleza o vorbeste azi toata lumea: http://www.kingdomnow.org/withinyou.html

| ♥•ßyencuţa•♥ a răspuns:

Mie mi-a placut foarte mult cartea „ Singur pe lume " de Hector Malot. Este vorba despre un baietel gasit de o familie saraca de la tara. Femeia statea acasa iar barbatul muncea la Paris ( actiunea se petrecea in Franta). La varsta copilului de 8 ani, barbatul a avut un accident de munca si a venit din nou acasa. Barbatul nu era de acord cu acel copil deoarece ei erau cam saraci si... asa ca l-au vandut unui muzicant ce colinda tara impreuna cu niste animale. Cartea este destul de mare, si sunt prezentate intamplari din timpul „ calatoriei". Au infruntat frigul, foamea si multe greutati. Pana la urma animalele mor cu exceptia unui catelus. Asa ca ramane doar baietelul stapanul si catelusul, dar intr-o noapte de iarna foarte friguroasa, dormind in strada, stapanul moare insa baietelul supravietuieste deoarele catelusul statea cu capul pe inima lui si l-a salvat. El sta o perioada la o familie, dar dupa aceea pleaca din nou singur in lume. Dupa multe cercetari, isi gaseste parintii. Eu am spus foarte pe scurt, dar cartea merita citita. Te pup si te asigur ca sigur iti va placea. Pe mine m-a emotionat foarte tare.

| Minty a răspuns:

Ai putea sa incerci Cismigiu et Comp. mie mi-a placut mult e numai buna pentru elevi si nu numaihappy

| cosmynutza97 a răspuns:

Eu nu eram o fana a lecturii dar dupa ce am citit cartea asta am vrut si mai mult si mai mult, mie mi se pare foarte interesanta. Este vorba despre Tara Duncan scrisa de Sophie Audouin Mamikonian, este o scriitoare franceza. Personajul principal Tara, este o fata de 13 ani foarte isteata care si-a descoperit puterile magice si este nevoita sa plece in AltaLume, nu o sa iti mai spun nimic, daca doresti poti citi cartea si vei descoperi toate aventurile Tarei, cartea are 12 volume din care au aparut doar 7 si probabil prin iunie va aparea si al 8 - lea, sper ca ti-am fost de ajutor si o sa-ti placa cartea. :d

| AAStar a răspuns:

Mie mi-a placut mult cartea "Alchimistul" de Paulo Cuelho.Eu zic ca merita citita cartea, deoarece dupa ce o termini o sa poti aplica si in viata reala talcul ei.Personajul principal este un baiat spaniol, pastor, care are un vis care se repeta de inca vreo 2 ori cu o comoara care se afla la piramide.Brusc,visul se termina cand sa gaseasca comoara si decide sa plece la piramide. Daca iti place pana aici poti sa o citesti si sa vezi si tu despre ce este vorba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartea se numeste Winnetou autor Karl May...foarte interesanta