| Papusha_2398 a întrebat:

Ce insemneste [inseamna] culori complementare? [+ ex.] funda >>::

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Afla de aici mai multe: http://www.fetelespun.ro/articole/tag/culori-complementare/!
Succes!

| Dakota a răspuns:

Exista 3 grupe de culori complementare
violet cu galben
rosu cu verde
portocaliu cu albastru
astea sunthappy
fundita?batting eyelashes

| HelloKitty20 a răspuns:

Culorile complementare sunt amestecul de culori una calda una rece una primara una secundara opuse din cercul cromatic. exemple:R+V, A+O, G+Vi

| DaNiElA_8352 a răspuns:

Amestecul culorilor reci cu cele calde

| gfy a răspuns:

Culorile complementare puse una langa alta creeaza contrastul maxim, parand mai luminoase, mai intense. Totusi, legea contrastului culorilor lui Chevreul sustine ca: puse una langa cealalta, culorile vor parea alterate, ca si cand una a fost amestecata cu complementara celeilalte. Astfel, daca asezam o bucata de material galben pe un fond albastru, aceasta va avea o usoara tenta portocalie, deoarece portocaliul este culoarea complementara albastrului.

| Mandru_Maria_1995 a răspuns:

Culori diametral opuse pe centrul cromatic
Ex:albastru-oranj
galben-violet
rosu-verde