| Rallu a întrebat:

Ce opere literare stiti, de preferabil nuvele? Funda celor mai frumoase nuvele.

Răspuns Câştigător
| Crisu_7532 a răspuns:

Ioan Slavici-Popa Tanda; Mircea Eliade-La tiganci; Costache Negruzzi-Alexandru Lapusneanul; Ioan Slavici-Moara cu noroc; I. L. Caragiale-Doua loturi; Ion Druta-Samariteanca; Ioan Slavici-Budulea Taichii; Fanus Neagu-Dincolo de nisipuri; F. M Dostoievski-Dublul;. cam atat imi aduc eu aminte acum. funda?

2 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Cand e vorba despre arta, oricare ar fi ea, fie literatura, muzica pictura sau film, parerile nu pot fi decat subiective.Adica fiecare individ recepteaza opera respectiva potrivit sensibilitatii sale si nivelului de cultura. Spun asta intrucat s-ar putea ca ceea ce noua ni s-a parut frumos sa nu ti se para la fel si tie.Sa spunem ca mie imi plac in mod deosebit nuvelele lui Turgheniev precum si cele ale lui O.Henry.Poti citi tot ce ni s-a parut noua frumos si vei putea astfel emite propria ta parere.Numai bine.

| Gabi_6377 a răspuns:

Moara cu noroc, La tiganci de Mircea Eliade, Maitrey, tot de el, Lostrita, si mai sunt.