| Alee_6805 a întrebat:

Ce parere aveti despre toamna?

16 răspunsuri:
| Beatrice a răspuns:

Preferata mea big grin
E ziua meaaaaa de aia laughing

| Nirvana a răspuns:

Toamna asta e al naibii de friguroasa!

| viatadecacatt a răspuns:

Nu-mi place niciun anotimp care are legatura cu frigul.Imi place doar sfarsitul primaverii si vara! prefer sa mor de cald decat de friglaughing

| mgtow a răspuns:

Perfecta iarna e mai rece pacat ca la mine in spania nu e asa de frig can Romania, dupa masa sunt vreo 23 de grade acum in toamna si stau in tricou scurt sad

| Lora a răspuns:

Cel mai bogat anotimp

| louis3 a răspuns:

Un anotimp frumos.
Reintalniri, vise, frigulet, emotie, toate le simt in acest anotimphappy

| sensibilosu a răspuns:

Ma cac pe toamna, si pe frigul ei!

| cal3star a răspuns:

Pot sa zic ca anotimpul toamna inseamna si lucruri rele si bune.
Sa incepem cu cele rele.
Toamna da startul la frig, la scoala si la imbracaminte pe fete/femei (no boobs laughing )
Lucurile bune:
Hai sa fim seriosi ne-a molesit caldura asta, e bine si un pic de racoare.

| anad a răspuns:

"Toamna – vară zdrenţuită
Plânge-şi mantia cernită
Pe-un văzduh de ebonită
Şi-o pădure desfrunzită."

April
| April a răspuns:

Toamna spun:
"Priveste-mi ochii; nu te mai intoarce.
Privindu-ne sa trecem amandoi
Adancul toamnei unde ne arunca
Singuratatea ultimelor ploi.
Prin vremea lunga sa te tin de mana
Sa mi te-alatur bland cu bratul stang
Pana mai este cernere de frunze
Si, ingropat in parul tau, mai plang.
Pana nu trece si aceasta toamna
Pana ca frunza nu plutim pe vant
Pana, privindu-te, mai stiu de lume
Si nu-s pierdut si singur pe Pamant."
Poezia isi canta melancolia in si pentru sufletul meu.Sau Poetul.

| Amelie_2576 a răspuns:

Mie imi place toamna. Daca nu e foarte frig, e un anotimp relaxant, placut, romantic. Si natura este foarte interesanta toamna, plina de culori calde, placute. De asemenea, ai ocazia sa te imbraci elegant. Toamna poti purta trenciuri, cizme de piele, pulovere dragute, etc.

| iuliana04 a răspuns:

A venit toamna. umiditate, frunzele cad sau schimba de culoare, se face mai frig.
Ce va inspira venirea toamnei?

Mie imi plac culorile toamnei, muntii - o paleta intreaga de culori,
pana si marea isi schimba culoarea.

imi place sa ma plimb toamna, sa admir culorile, sa vad valurile si culorile copacilor.
sa plecam pe undeva in grup, in munti, sa facem picnic, sa culegem castane si ciuperci, sa vanam mistretzul.

Diminetile de toamna sunt magnifice! Cand rasare soarele si-mi bate in geam, deschid larg fereastra si inspir aerul rece.Imi place frigul asta linistitor, si-mi mai place sa-mi iau cafeaua aburinda, foile de calcul si sa ma asez in fata calculatorului pentru a vedea ce mai e in lume. Mi s-a intamplat nu numai o data sa ma impresia ca dimineata e seara si asta imi alunga somnul(seara ma culc tarziu - nu am somn). Imi place sa privesc vantul ce misca copacii...

| iuliana04 a răspuns:

Ntr-un an se succeda patru anotimpuri. Iarna alba, primavara parfumata, vara calduroasa si in sfirsit toamna multicolora care este una dintre preferatele mele anotimpuri. Dupa ce se termina secerisul Regina Toamna calatorind prin toata tara soseste si in satul nostru din munti intr-o careta fermecata.

Copiii pleaca la scoala cu ghioydanele grele in spinare.La scoala ei vor discuia usile cu cheita fermecata pentru a descoperi noi taine nedescoperite si necunoscute de ei pina atunci.

Peste cer se asterne un sal mare de nori cenusii care plutesc deasupra caselor, iar din ei cad suvoaie de ploaie ciobaneasca ce ne creeaya o stare de melancolie.

Toamna este fermecatoare prin ninsoarea de frunye galbene-ruginii, verzi-aurii si rosietice care se astern pe pamintul reavan la fel unui covor colorat.Vintul tomnatic si racoros indeamna frunzele la dans, la care ele nu se gindesc mult si indata incep sa danseze.

Pe dealuri, pe cimpii, in padure si in livezi totul capata o nuanta ruginie.In padure nu se mai aud trilurile fermecatoare ale pasarilor, deoarece ele au plecat deja si de rind cu ele au luat si cintecele lor nemaipomenite. Dar totusi padurile nu au ramas pustii fiindca copacii sunt inconjurati de o multime de frunze multicolore.Pe linga toate acestea se mai aude si murmurul izvorului din mijlocul padurii.

Regina Toamna este zglobie si aurie asemeni unui chihlimbar, harnica si darnica ca furnica si albina caci ea ne umple hambarele in fiecare an cu toate bunatatile ei.

Unele animale se pregatesc pentru iarna ca sa hiberneze, iar altele isi decupeza hrana pentru intreg anotimp.

Peste dealuri, cimpii...peste tot rasuna galagia oamenilor care au venit acolo dis-de-dimineata sa stringa roadele toamnei.In vii totul a ramas pustiu dupa ce oamenii au strins poama, struguras cu struguras,
bobita cu bobita fiind aduse acasa si puse in poloboace.Afara in butoaie fierbea vinul spumos si cald. In livezi fructele striga una mai tare ca alta ca vor culese deoarece sunt foarte zemoase si dulci ca iti lasau gura punga si iti venea sa le maninci pe toate. Dar cel mai tare striga o para care ramasese singurica intr-un copacel ramas fara straie.

In curind vor incepe sa se faca araturile de toamna si se va porni semanatul cu naiul urias al Reginei Toamna recolta pentru anul care va urma sa vina.

Totul in jur e colorat si mi-as dori ca toamna sa nu mai plece de la noi, dar totusi de azi pe miine va veni iarna si Regina Toamna va fi nevoita sa plece pe o durata de un an lasind locul sau IERNII.Eu voi astepta cu nerabdare pina cind toamna va veni in anul urmator caci o ador foarte mult.

| mermaid a răspuns:

Eu iubesc toamna... ii iubesc culorile, aerul usor rece, viata domoale, norii, vantul, soarele, ploaia, mainile reci, fumul, mirosul de vin, dovleceii, maturatul frunzelor, noroiul, gutuile, nucile

| LLLLLLLL a răspuns:

Imi aduce mereu o stare de tristetesad...

| NickiMinaj a răspuns:

Urat anotimp laughing