Întrebare recomandată | Sketch2 a întrebat:

Ce probe se dau la liceul de Arte?

Răspuns Câştigător
| RazaDulce a răspuns:

Proba de percepție vizuală | Liceul "Nicolae Tonitza" sau "Liceul Dimitrie Paciurea" (BUCURESTI)

Desen după natură - studiu: natură statică alcătuită din două sau cel mult trei obiecte, dintre care cel puțin unul de rotație (vase de lut, corpuri geometrice, fructe sau legume, naturale sau mulaje). Obiectele alese se vor caracteriza prin contraste valorice, de mărime, de formă, de textură etc. Tehnică la alegerea candidatului: desen în creion sau în carbune.

Materiale de lucru:

bloc pentru desen, format A3
creioane de desen B
gumă de șters
planșetă pentru formatul A3
Note
1. Se interzice alcătuirea naturii statice din obiecte albe pe fundal alb.
2. Dacă în fundal se folosește draperie, aceasta nu va avea falduri.

Proba de creativitate

O compoziție pe un subiect dat, executată, la alegerea candidatului, în culoare (pictură) sau volum (modelaj).

1. Culoare

Compoziție cu personaje, tehnică: culori de apă.

Materiale de lucru:

bloc pentru culori de apă
creioane
pensule cu păr moale
culori de apă (tempera, guașe, acuarele)
paletă pentru amestecul culorilor
vas de apă stabil
2. Volum

Compoziție cu personaje - ronde-bosse, tehnică: modelaj în lut.

Materiale de lucru:

eboșoare pentru modelaj
placuță de lemn (placaj, 30x30 cm) pe care se va așeza lucrarea

6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Salut. Proba la desen sau muzica. Teorie. Apoi te pune sa desenezi tinand cont de o anumita tematica sau te pune sa canti o piesa mai usoara si populara la un instrument muzical(la unul la care stii sa canti)

| filipcrobert a răspuns:

Depinde de profil, pe ce vrei să intri?
Eu, pe teatru, a trebuit să fac bătăi ritmice (profesorul bătea din palme sub un anumit ritm, iar eu trebuia să repet), să povestesc o întâmplare oarecare din viața mea, și să cânt. orice, la alegere. Spre exemplu, Cățeluș cu părul creț, habar nu am.
Vor să vadă dicția, să vadă dacă ai trac scenă, modul în care te exprimi, curajul.
La proba scrisă, am avut de povestit două opere, nu mai știu despre ce era vorba. Una la istoria teatrului, iar alta la Arta Actorului. Mai departe, pe muzică am înțeles că trebuie să citești notele muzicale dictate sonor, și să le transcri pe foaie. Să cânți bineînțeles. oral și instrumental, plus probe scrise.
Desen & arhitectură, probabil îți vor da ei ceva de făcut, însă nu știu dacă o să le faci pe loc ori acasă, ceea ce nu prea cred, pentru că ți le poate completa altcineva.
Îți urez mult noroc, chiar e un liceu frumos.

| BM_Bobo_1987 a răspuns:

Sa desenezi

| Donsavas a răspuns:

Http://gazetadebistrita.ro/......eliu-baba/
Ai aici un site din 2015 care te-ar putea ajuta si acum.

| Lioana a răspuns:

La Liceul din Cluj s-au dat urmatoarele probe:
1. Desen in creion dupa un model dat.
2. Desen artistic in acuarele.
3. Sculptura in lut

| Biia_Biia_2000 a răspuns (pentru filipcrobert):

La ce liceu? In ce oras? Si eu vreau sa ma mut la teatru. Clasa a 11'a