| D33d33wttzzaaaaaaa a întrebat:

Cine imi explica si mie, la fizica, fomulele alea de exemplu: pv=v(niu)R*T. Si transformarile izo nu stiu km... Si cum se rezolva problemele din capitolu` asta?

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

Uf... Tre` sa ma duc sa-mi fac tema la fizica crying [mi-ai amintit phbbbbt ] ce nerecunoscatoare sunt straight face
-izoterma, izobara si izocora. Izoterma cand T nu se modifica, Izobara cand P nu se modifica, Izocora cand V nu se modifica.
Toti acesti (P=presiune, T=temperatura, V=volum) se numesc PARAMETRII DE STARE, ai gazului ideal inchis intr-un cilindru cu piston, si sunt stransi legari intre ei prin ecuatia termica de stare.
R-ul acela despre care spui tu, are valoarea 8, 1 si este calculat din formula PV/T, in conditii normale.
P=101253 pascali
V=22, 4 m3
T=253, 15 K.
Formula PV=T*R se aplica doar pentru un MOL, insa acel "niu" ne arata nr de moli.
Si uite asa mi-am recapitulat si eu lectiilehee hee sper totusi sa nu fi gresit la valori ( le-am spus din minte )
In rest. bafta, si ai grija ce faci intr-a 10-a tongue, hai ca o tulesc si eu la tema sad la fizica. Sa-i aflu cu cat se modifica presiunea daca. bla, bla, bla...

7 răspunsuri:
| asko a răspuns:

Chiar asa, cine?
ia deschide si tu frumos cartea, citeste din scoarta-n scoarta
si ai sa stii macar ce e cu v = d * t

| fabiola a răspuns:

Formulele nu se pot explica, poti doar sa intrebi ce inseamna, p, v, T. Ceea ce intrebi tu face parte dintr-un capitol mare din fizica, numit termodinamica si nu se poate rezuma totul intr-un raspuns pe TPU! Oricum de la formula care ai scris-o tu se deduc formulele pentru transformarile adiabate, izocore, izoterme si daca le cunosti si intelegi stii sa rezolvi si problemele de la acest capitol.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ms cami. mi-ai fost de ajutor:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-izoterma, izobara si izocora. Izoterma cand T nu se modifica, Izobara cand P nu se modifica, Izocora cand V nu se modifica.

Toti acesti (P=presiune, T=temperatura, V=volum) se numesc PARAMETRII DE STARE, ai gazului ideal inchis intr-un cilindru cu piston, si sunt stransi legari intre ei prin ecuatia termica de stare.

R-ul acela despre care spui tu, are valoarea 8, 1 si este calculat din formula PV/T, in conditii normale.

P=101253 pascali

V=22, 4 m3

T=253, 15 K.

Formula PV=T*R se aplica doar pentru un MOL, insa acel "niu" ne arata nr de moli.[Eiii eu maine dau teza din asta:Xlove struck bafta pentru mine\dancing\dancingtonguelaughinglaughing]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invatabig grin si vei sti sa rezolvi si problemele din acest capitoltongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu o bara lunga cu 1, 2 m se ridica ubn bloc de piatra care apasa pe capuatul barei cu o forta de 1 000 N. Punctul de sprijin al barei este la 20 cm de capatul ei.Cu ce forta trebuie apasat pe celalalt capat al barei?"

| l0v3ly a răspuns:

Haaaaraised eyebrows?