| oMycutzzaVrajitoare a întrebat:

Cine ma ajuta si pe mine cu urmatoarea intrebare : Calin (file din poveste) de mihai eminescu este text epic sau liric? dau >fundytzza!:X:

Răspuns Câştigător
| Springflower2020 a răspuns:

Mai oameni buni, din cate stiu eu,,,Calin, file din poveste'' este un poem, deci apartine genului epic. Poemul, apropiat oarecum dupa unele trasaturi cu basmul cult, este specie a genului epic in versuri. Daca o opera e in versuri nu inseamna neaparat ca e lirica. Doar invers este asa. O opera in proza nu poate fi lirica. Iar,,Calin, file din poveste''are personaje si actiune-deci e opera epica. Dar, stii, exista si fragmente care duc spre genul liric, pentru ca Mihai Eminescu a folosit un limbaj foarte figurat. De exemplu, ca sa intelegi mai bine, in clasa 7a, am facut a opta parte din poem, aia care incepe cu,, De treci codri de arama'', si tine pana la finalul textului. Si partea aia se poate imparti in trei planuri: Descrierea padurii(a cadrului feeric de nunta), Nunta imparateasca, Nunta gazei cu vioreaua. Ei bine, in prima parte, cea cu padurea, se foloseste descrierea ca mod de expunere si intalnim multe imagini artistice redate prin figuri de stil, adica limbajul e plastic si figurat si transmite direct sentimente. De aceea, aceasta parte e una caracterizata de lirism. De aia cred ca este confuzia asta. Insa textul, in mare, este unul epic.

6 răspunsuri:
| Springflower2020 a răspuns:

* figuri de stil

| anonymousexpert a răspuns:

Este o opera lirica.

| VladConstantin20 a răspuns:

Bună!
Este un poem, un basm cult deci e operă lirică.
Sper că te-am ajutat happy

| heartslow a răspuns:

Liric, pentru ca e poezie, astept funditabig grin

| anca95deea a răspuns:

Apartine atat genului epic, cat si genului liric. Sunt secvente descriptive, iar descrierea literara este un mod de expunere al genului liric.

| AnnaAlexandra a răspuns:

Din cate stiu eu este un text liric...