| honey2804 a întrebat:

Credeti ca lectura este importanta? De ce?

Răspuns Câştigător
| Lauragd a răspuns:

Nu e importanta...e vitala.Cartile te ajuta sa-ti faci o parerea despre viata, iti formeaza caracterul, iti deschid multe usi. Daca nu citesti, nu inseamna ca esti un incult, inseamna ca nu ai gasit inca placerea lecturii.Cu cat te obisnuiesti sa citesti, cu atat vei citi mai mult si iti va placea mai mult.In carti te poti regasi in anumite personaje, traiesti intr-o alta lume, diferita de cea reala, a calculatorului sau a televizorului; vei intelege mai bine oamenii pe care acum ii critici.Dar important este si ce alegi sa citesti.Majoritatea citesc Amurg si toate romanele cu vampiri, ceea ce nu e neaparat gresit doar ca adevarata lectura nu se rezuma la bestselleruri. Poate vei descoperi intr-o buna zi cartile de valoare si implicit, importanta lecturii.

11 răspunsuri:
| VladimirPutin a răspuns:

Doar știința conteaza

| freedomangel a răspuns:

Da, fiindca iti dezvolti vocabularul, inteligenta si cultura generala. happy

| bombonika18 a răspuns:

Unii zic ca e importanta deoarece iti imbogatesti vocabularul.dar mie nu mi se pare deloc importanta.de exemplu eu nu am mai citit o carte din cls 2 si acum sunt a 9a.si am un vocabular foarte bogat si stiu cum sa vorbesc respectuos

| tapeee a răspuns:

Ghici?
Ca sa nu fi un tampit/ o tampita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este importantă. Nu-ţi ţine de foame sau de sete,în schimb te ajută pe tine,ca şi om.Îţi dezvoltă vocabularul, îţi antrenează imaginaţia, te ajută să vezi lucrurile şi din alte perspective.Iar asta cred eu că e cel puţin frumos.

| pufosheniapufoshenia a răspuns:

Da lectura este foarte importanta! De ce? Pentru ca te ajuta sa iti imbogatesti vocabularu si iti dezvolti imaginatia big grin prostii din astea si vrajeli... dar eu zic ca e foarte important sa mai citesti din cand in cand

| CEA a răspuns:

Lectura,singurul sport pe care il poti practica fara sa depui cel mai mic efort.Cititul e un lucru important, daca citesti macar 2 pagini in fiecare zi iti dezvolti vocabularul, te exprimi indeajuns incat sa fii inteleasa de cei din jur.Nu e nevoie sa te lauzi ca toti stim comentariile stupide ale celor din jur "Citesti? Esti un/o tocilar/a." Vei vedea ca e in favoare ta cititul.Succes.

| HaveANiceDay a răspuns:

NU, nu e importantă. De ce? Pentru că e o pierdere de timp! Mai bine ieși cu prietenii, mai socializezi.

| noi3 a răspuns:

Pentru ca aflii raspunsul la probleme.
nu exista probleme despre care sa nu fii scris cineva.

si, citind, devii un om frumos happy [depinde si de lectura]

| Malvina24 a răspuns:

Da.Ne imbogateste bagajul de cunostinte.

| SymmyGymmy a răspuns:

Nu-iwinking