| mads a întrebat:

De ce credeti ca este importanta lectura?

6 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Invezi sa te exprimi, iti dezvota imaginatia, iti umplementezi expresii noi, inveti lucruri noi.

| ALice_4674 a răspuns:

Lectura – încercare de definiţie
Lectura reprezintă un fenomen, deopotrivă social şi psihologic, atingând categorii diverse ale populaţiei, cu niveluri diferite de posibilităţi şi pregătire profesională, de cultură. În orice caz, lectura înseamnă, în primul rând, un proces de comunicare: „toate sensurile termenului de lectură includ semnificaţia de transmitere şi comunicare". Deci, lectura este foarte importanta, ajutand la imbogatirea vocabularului si imaginatiei.

| Madalina285 a răspuns:

Pentru a avea mai multa imaginatie, pentru a invata expresii si multe alte lucruri frumoase.Este foarte important sa citim cat mai multe carti.

| ClairDeLune a răspuns:

Lectura e hrana pentru suflet.imaginatia se dezvolta, la fel si vocabularul, cum s-a spus si mai sus, dar de asemenea, prin lectura afli mai multe fete ale adevarului, ale istoriei si ale tale.citind te descoperi si-ti conceptualizezi mai bine principiile dupa care iti vei trai viata.cel putin asa a fost in cazul meu.

| TheOne98 a răspuns:

Lectura este cea care ne ajuta cel mai mult in viata, facuta sa lumineze mintea omului si sa-i incalzeasca sufletul. Cu cat citim mai mult cu atat ne dezvoltam imaginatia si creativitatea.

| Catalyna_Cata_1995 a răspuns:

Pentru ca ea ne imbogateste imaginatia si ne face sa ajungem intr-o lume de basm.