| anss23 a întrebat:

Cu toţii ne plângem de faptul că locuim în România,de neruşinarea şi nepăsarea oamenilor din ţara asta şi facem comentarii de genul:"Locuim în România şi asta ne ocupă tot timpul".
Ei bine, ce ar fi să ne gândim puţin la avantajele faptului că locuim aici? http://www.youtube.com/watch?v=ZNqAnBwUP50&feature=playe r_embedded#!
Ce părere aveţi de acest videoclip,nu credeţi că ar trebui să ne apreciem mai mult ţara,având în vedere că avem români laureaţi ai premiului Nobel, oameni de ştiinţă şi sportivi cunoscuţi în toată lumea?

Răspuns Câştigător
| HeresyoftheUnknownGod a răspuns:

Cu prima frază observ că ai făcut o înţepătură discretă la adresa domnului M. Badea. Chiar nu văd de ce.
Problema nu e că ne plângem că locuim în România, problema e că nu facem nimic, noi ca şi popor să schimbăm asta, să facem din România o ţară în care se poate vieţui BINE.
Şi te rog să nu-mi spui că tu trăieşti bine-merci în România din ziua de astăzi, că nu te cred şi îţi zic verde-n faţă că îngurgitezi rahat cu lopata. Bine, asta dacă nu eşti cumva vreun parlamentar, vreun primar sau vice-primar, sau vreun notar în comuna Păuneşti.
Şi ce zici tu acolo au fost, s-au dus, au apus.
Nadia Comăneci, Hagi şi alde bucurii (pe drept numite bucurii, nu fac vreo ironie) ale României au avut gloria lor la momentul potrivit, care s-a dus de hăăă hăăăă, mult timp. Dar noi tot la ei am rămas, tot cu ei ne mândrim, tot cu aceiaşi, şi aceiaşi şi aceiaşi. De când n-a mai "produs" România un sculptor ca Brâncuşi? De când n-a mai scos România un pictor ca Tonitza? De când nu s-a mai născut în România un tenisman ca Ilie Năstase? Şi tot aşa... Or fi, de fapt sigur sunt asemenea oameni prin România, dar nimeni nu îi promovează, nimeni nu-i finanţeaz; nimeni nu se interesează de talentul lor şi de munca lor.
Vorba aia, România e o ţară frumoasă, păcat că e locuită.

1 răspuns:
| rock231girl a răspuns:

Eu zic ca ai dreptate, ca nu a apus nimc.Multi se dau la o parte pentru ca sunt romani.E adevarat ca nu o ducem foarte bine dar nu e vina tarii, si a a noastra.Inca mai avem valori dar nu le vede nimeni.