| oana2002 a întrebat:

Cum se fac martisoarele?

Răspuns Câştigător
| nobody5568hf a răspuns:

Pai oana2002 depinde daca vrei sa faci un martisor mai special (facut de tine) atunci te pot ajuta. Il poti confecriona din hartie, lut dar cel mai bine ii di ghips (bine inteles daca ai), eu una de cele mai multe ori am fecut din lut si am procedat asa:
Modelezi lutul (orice forma doresti), ii faci o gaurice unde va veni pus snurul, apoi il pictezi, astepti sa se usuce acuareaua si apoi il dai cu lac de unghii transparent (pentru a lucii).
Nu e prea greu de facut, iar lutul il poti cumpara de la hipermarket!
Mult noroc! FUNDA? big grin

4 răspunsuri:
| Nume a răspuns:

Iei o parte din nuca o pictezi ca o buburuza ia un carton colorat de preferabil verde dai cu aracet ca sa se lipeasca

| ĄŇÐİ a răspuns:

Cu mana tongue

| andra94e a răspuns:

Mai exact ce martzisoare? cele care le cumperi de la magazin, sau vrei tu sa faci vreun martzishor si vrei sa-ti dam idei?

Stefan
| Stefan a răspuns:

Confectionarea de martisoare este o meserie care de multe ori tinde catre arta, cei care creiaza astfel de lucruri se numesc mesteri artizani.Si noi putem sa confectionam martisoare, nu e un lucru foarte greu dar trebuie sa ai putina indemanare si sa gasesti solutii pentru a creea ceva placut.