| Dexaa a întrebat:

Cum vi se pare romanul "Viaţa la ţară" de Duiliu Zamfirescu? Argumentează!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Mi se pare un roman splendid!
Pasajele din acest roman contin amanunte realistice, umoristice sau gratioase care dau viata si adevar intregului tablou.Tot despre acest roman, pot sa spun ca e armonios, aici se aude rezonanta timbrului sau sufletesc, aici se cristalizeaza limitele si posibilitatiile creatorului epic.
Ceea ce va ramane totusi remarcabil la acest roman, sunt pasajele consacrate sentimentului erotic si domesticitatii pasnice.
Astfel, acest roman pentru mine cel putin, devine un roman al privirii care descopera mereu un dincolo.
Te pup!