| doinitza a întrebat:

Daca ati citit "Cele doua Diane" de Alexandru Dumas, spuneti-mi va rog ce parere aveti despre aceasta carte, ca v-a parut mai interesant in ea...multumesc

9 răspunsuri:
| ake007 a răspuns:

Am citit-o acum 3-4 ani. Mi-a placut.Nu-mi mai amintesc bine numele personajului principal masculin, insa a fost o faza ce m-a facut sa plang: cand eroului i se promite de catre rege ca i-l va da pe tatal sau(acesta era inchis) in schimbul unui serviciu adus regelui. Tanarul erou indeplineste dorinta conducatorului iar regele il elibereaza pe tatal tanarului, insa acesta era mort.Cand tanarul vede aceasta ii cere socoteala regelui si acesta din urma spune razand: Ti l-am promis pe tatal tau, dar nu ti-am zis daca va fi viu sau mort.

| Cryssy a răspuns:

Nu am citit straight face

| alle_1861 a răspuns:

Nu am citit-o dar sper ca linkul acesta sa-ti foloseasca:
http://ro.shvoong.com/books/792706-cele-doua-diane/

| Gexu a răspuns:

Nu prea citesc soryy:d:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am citit-o si mi-a parut fff interesanta atit prin subiect cît si prin atmosfera redată

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum citesc aceasta carte.Si da imi place mult de tot.Am ajuns la moartea tatalui lui Gabriel.Pana acum mi-a placut cucerirea Calaisuluihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, am citit si e foarte super, mi-a placut totul, chiar daca am plins mult...cartea e super

| lorycica11 a răspuns:

Am inceput sa citesc aceasta carte din plictiseala...am citit primele pagini si captivata de poveste am terminat-o de citit in 2 zile. Mi-a facut placere sa calatoresc cu gandul in acele timpuri, sa-mi imaginez personajele si locurile prin descrierile autorului. M-a impresionat povestea de dragoste a lui Gabriel si a Dianei, m-a impresionat caracterul lui Gabriel si am fost dezamagita de nedreptatile Dianei de Poitiers. Din pacate nu mi-a placut finalul...amandoi morti sad. Mie mi-a placut aceasta carte si o recomand si altora.