| anonim_4396 a întrebat:

(dau FUNDA) Unde este Manciuria sau ce tari cuprinde?

Răspuns Câştigător
| DrGoogle a răspuns:

Manciuria este o regiune din Nord-Estul Chinei.

Din această regiune provine poporul manciurian, care a cucerit China și din rândul căruia provine dinastia manciuriană, care a condus China pînă în 1911. Ținutul este limitat la est de fluviile Heilong Jiang și Ussuri, la nord de Heilong Jiang, Marele Zid Chinezesc și Munții Marele Hinggan (1.725 m), la vest de Marele Zid Chinezesc iar la sud de fluviul Yalu. Manciuria în nord se continuă cu Siberia rusă, la vest cu Mongolia și la sud cu Coreea de Nord.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bai, aveti internet, cum puteti pune intrebarea aceasta pe TPU, asa puteti scrie si pe internet, manciuria, si ve-ti gasi suficiente informatii, ne pierdem timpul cu asa ceva.